Młodzi Polacy są prawie największymi pesymistami w całej UE

Społeczeństwo Zagranica Dołącz do dyskusji (144)
Młodzi Polacy są prawie największymi pesymistami w całej UE

Pesymizm w Polsce rośnie – zwłaszcza wśród młodych ludzi. Mimo wciąż rozwijającej się gospodarki i niskiego bezrobocia, w czarniejszych barwach przyszłość widzą tylko młodzi Hiszpanie.

Jaka jest jakość życia młodych ludzi w Unii? To miał zbadać nowy raport Eurofund. Okazuje się, że tylko niecałe 40 proc. Polaków w wieku 18-29 lat jest w stanie powiedzieć „optymistycznie patrzę na swoją przyszłość”.

Gorzej jest tylko w Hiszpanii – tam ledwie ok. 35 proc. nie boi się przyszłości. Jeśli chodzi o ten kraj, trudno jednak się dziwić pesymizmowi – źle jest tam od dawna, a pandemiczny kryzys jeszcze pogorszył tam sytuację młodych ludzi.

Pesymizm w Polsce rośnie, choć wschód Europy jest zadowolony

Nie jest przy tym tak, że młodą Europę można podzielić na „zadowolony zachód i smutny wschód”. Wśród najbardziej optymistycznych młodych ludzi w UE są np. Łotysze, Słoweńcy czy nawet Bułgarzy. Młodzi Czesi są natomiast w lepszych nastrojach niż młodzi Francuzi czy jeszcze bogatsi młodzi mieszkańcy Luksemburga.

Optymizm „młodych dorosłych” co do przyszłości w różnych krajach UE, fot.: Eurofund

Badanie przeprowadzono wiosną 2021 r. Analizując jego wyniki można zauważyć jeszcze coś bardzo niepokojącego. Otóż jeszcze wiosną 2020 r. ponad połowa młodych Polaków była optymistyczna! W ciągu jednego więc roku mieliśmy wręcz załamanie nastrojów wśród polskich „młodych dorosłych”.

Co poszło nie tak? Bezrobocie w Polsce jest ciągle bardzo niskie – obok Czech jedne z najniższych w Europie. Pensje rosną, gospodarka się rozwija.

Widać jednak, że pieniądze to nie wszystko. Na gorsze nastroje mogło wpłynąć np. orzeczenie TK w sprawie aborcji pod koniec 2020 roku, czy szerzej – polityczny klimat w Polsce. Nie da się ukryć też, że Polska zupełnie sobie nie radzi z pandemią.

Inna sprawa, że ostatnio i gospodarka przestaje być mocną stroną Polski. Owszem, wzrost PKB jest na tle Unii ciągle imponujący. Z tym że ceny rosną wyjątkowo szybko, szybciej niż w innych państwach. Dodatkowo, gdy wciąż tkwimy w pandemii, rząd postanowił zaserwować nam Polski Ład. Program podatkowy może oznaczać dla wielu młodych ludzi koniec marzeń o własnej firmie. Trudno więc się dziwić pesymizmowi młodych Polaków.

Wiadomo, pogoda w Polsce też nie poprawia nastrojów, w przeciwieństwie do Hiszpanii. Niewykluczone więc, że w przyszłym roku w rankingu pesymizmu do Polska zajmie pierwsze miejsce na podium.