Watykan kontra bezglutenowcy. Kościół nie akceptuje hostii pozbawionej glutenu

Zagranica Dołącz do dyskusji (92)
Watykan kontra bezglutenowcy. Kościół nie akceptuje hostii pozbawionej glutenu

Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z polecenia papieża Franciszka wydała list, w którym stwierdza, że hostie pozbawione glutenu są „materią eucharystyczną nieważną”. 

Panująca wszędzie antyglutenowa rewolucja zawędrowała również do Kościoła. Według danych Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej w Polsce glutenu nie toleruje jeden procent społeczeństwa. Daje to 380 tys. ludzi, z których prawdopodobnie znaczna większość uczęszcza do kościoła. Jeden opłatek komunijny waży 0,5 g i zawiera 25 mg glutenu, a osoby chore mogą spożywać produkty, w których zawartość glutenu nie przekracza 20 mg/1 kg. Oznacza to, że niewielki opłatek znacznie przekracza dopuszczalne normy glutenu i nie może być spożywany przez osoby chore na celiakię. W Polsce, zwłaszcza w największych miastach, osoby nietolerujące glutenu mogą w związku z tym przyjąć komunię, która glutenu nie zawiera.

Teraz Watykan postanowił uporządkować kwestię bezglutenowych hostii. Wzięło się stąd, że, jak czytamy w liście:

„Jeszcze do niedawna wytwarzaniem chleba i wina do Eucharystii zajmowały się na ogół wspólnoty zakonne, dzisiaj chleb ten i wino można także nabyć w sklepach, supermarketach czy za pośrednictwem internetu”.

Coraz częściej zdarza się więc, że hostię dla bezglutenowców produkują firmy nieposiadające akredytacji kościoła. W jej skład wchodzą wtedy składniki niespełniające wymogów prawa kanonicznego: mąka kukurydziana, mąka ryżowa czy guma guar.

Jakość materii eucharystycznej jest dla jej ważności szczególnie istotna. Jak wynika z prawa kanonicznego:

„Chleb, którego używa się przy sprawowaniu Najświętszej Ofiary eucharystycznej, powinien być niekwaszony, czysto pszenny i świeżo upieczony”

oraz

„Hostie całkowicie pozbawione glutenu są materią eucharystyczną nieważną. Materią ważną są hostie częściowo pozbawione glutenu i te, w których jest obecna wystarczająca ilość glutenu do otrzymania wypieku chleba bez dodatku substancji obcych i bez konieczności odwoływania się do metod, które zmieniłyby istotę chleba”.

W rzeczywistości bez zmian

Jak tłumaczy Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej:

„znaczy to tyle, że komunikanty przeznaczone dla osób nietolerujących glutenu powinny być wypiekane wyłącznie ze skrobi pszennej i wody”.

W praktyce wiele nie ulegnie zmianie. Niskoglutenowa komunia święta dostępna w Polsce spełnia wymogi postawione przez Watykan i jest ważną materią eucharystyczną. Gdyby ktoś jednak nie był przekonany, ostatecznie można też przyjąć komunię pod postacią wina lub ewentualnie moszczu, czyli soku winnego.