Dość zaskakująco zaczął się tydzień w zakresie działań polskiego rządu. Podczas poniedziałkowego briefingu prasowego Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło trzy nowe programy mieszkaniowe dla niepełnosprawnych. Ich przewidywany koszt wyniesienie niemal 600 milionów złotych, a beneficjentami zostanie przeszło 4 tysiące osób.
Nowe programy mieszkaniowe dla niepełnosprawnych pod wspólną nazwą „Samodzielność-Aktywność-Mobilność”
Do tej pory jakiekolwiek programy mieszkaniowe są dużą bolączką Zjednoczonej Prawicy. Szumnie zapowiadany projekt „Mieszkanie Plus” okazał się sporą klapą, pomimo wprowadzanych zmian. Rząd Mateusza Morawieckiego będzie próbował przerwać tę passę, jednak już nie poprzez działania na dużą skalę. Tym razem skorzystać mają bowiem niepełnosprawni.
Wszystkie zaprezentowane w poniedziałek programy mieszkaniowe dla niepełnosprawnych będą działać pod wspólną nazwą „Samodzielność – Aktywność – Mobilność”. Każdy z nich kierowany ma być do innej grupy ludzi. Sztandarowym pomysłem jest projekt o nazwie „Wspomagane Społeczności Mieszkaniowe”. Tutaj pomoc mają otrzymać osoby z najcięższymi niepełnosprawnościami, wymagające całodobowej opieki. W powstających zespołach mieszkalnych umieszczonych zostanie 600 osób. WSM ma zapewnić im ochronę, niezależność oraz niezbędne wsparcie.
Drugim projektem będzie program „Mieszkanie dla Absolwenta”. W tym przypadku rząd chce pomóc przejść niepełnosprawnym najtrudniejszy moment w życiu, kiedy po szkole przychodzi czas na usamodzielnienie. Zakwalifikowany do programu absolwent szkoły będzie przez 3 lata otrzymywał dopłaty w różnej wysokości do wynajmu lokum. Warunkiem ma być chęć podjęcia stałej pracy. Beneficjentami zostanie około 2 500 osób.
Ostatnim pomysłem jest dofinansowywanie zmiany dotychczasowego mieszkania na mieszkanie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na ten cel przygotowano 150 milionów złotych, co ma zabezpieczyć interesy 1 000 osób.
Start już za miesiąc
Zaskakująco szybki jest też czas rozpoczęcia przyjmowania wniosków do programów. Projekt WSM ma bowiem ruszyć już 10 czerwca b.r. Wnioski można składać do 29 lipca, co pozwoli PFRON-owi na ogłoszenie listy zakwalifikowanych 20 września 2022 r. W przypadku dwóch pozostałych programów start zaplanowano na koniec obecnego roku szkolnego.
Uruchomienie pakietu „Samodzielność-Aktywność-Mobilność” Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej tłumaczy przeznaczeniem przez premiera dodatkowych środków w ustawie okołobudżetowej. Tak naprawdę nie znamy powodów podjęcia tej decyzji. Pozostaje się jednak cieszyć, że rząd powoli zaczyna zauważać głos osób niepełnosprawnych. Choć liczby ogłoszonych programów na kolana nie powalają, to i tak jest to duży krok na przód w poprawie sytuacji życiowej choć części niepełnosprawnych.