Zakup obligacji skarbowych nie jest skomplikowany. Sprawdź, jak to zrobić

Finanse Państwo Dołącz do dyskusji
Zakup obligacji skarbowych nie jest skomplikowany. Sprawdź, jak to zrobić

Inflacja w czerwcu wyniosła 15,6 proc. Najprawdopodobniej znajdujemy się jeszcze przed szczytem inflacyjnym. Tym samym wiele osób posiadających oszczędności zastanawia się, jak uchronić je przed utratą wartości. Jednym ze sposobów są obligacje, na przykład te indeksowane inflacją. Tylko właściwie jak kupić obligacje skarbowe? To w gruncie rzeczy bardzo proste.

W dobie galopującej inflacji wielu Polaków zastanawia się teraz jak kupić obligacje skarbowe

Obligacje Skarbu Państwa zawsze były jednym z bezpieczniejszych sposobów inwestowania pieniędzy. To w końcu papier wartościowy gwarantujący określony zysk w postaci odsetek, których wysokość znamy z góry. Obecnie Polska boryka się z problemem wysokiej inflacji, która w czerwcu wyniosła 15,6 proc. Nic nie wskazuje na to, by wskaźnik ten miał w nadchodzących miesiącach przestać rosnąć. Tymczasem oprocentowanie lokat oszczędnościowych w bankach na razie nieśmiało dobija do 7 proc.

Papiery wartościowe emitowane przez Ministra Finansów są więc rozsądną alternatywą. Na szczególne wyróżnienie zasługują tutaj obligacje indeksowane inflacją, które dają gwarancję zminimalizowania strat wywołanych wzrostem cen i spadkiem wartości pieniądza. Nic dziwnego, że cieszą się coraz większym zainteresowaniem Polaków. Zwłaszcza odkąd okazało się, że zainwestował w nie sam premier Mateusz Morawiecki. Pytanie jednak: jak kupić obligacje skarbowe?

Sam proces jest stosunkowo prosty, jednak wymagający odrobiny przygotowań. Przede wszystkim, musimy mieć umowę z Biurem Maklerskim PKO BP uprawniającą do zawarcia umowy o przyjmowanie i przekazywanie zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych do innego podmiotu w celu ich wykonania. Kolejnym krokiem jest posiadanie w PKO BP bezpłatnego rachunku rejestrowego. Nie jest to typowy rachunek bankowy ani rachunek papierów wartościowych. Mowa raczej po prostu o rejestrze posiadanych obligacji.

W trakcie dopełniania powyższych formalności będziemy mieli możliwość złożenia wniosku o uaktywnienie dostępu do rachunku rejestrowego za pośrednictwem telefonu i Internetu. Takie posunięcie odblokuje nam zakup obligacji bez konieczności udawania się do któregoś z oddziałów PKO BP. Musimy również zasilić nasz rachunek rejestrowy pieniędzmi. Możemy zrobić to przelewem, możemy także przynieść do oddziału gotówkę.

Od września zakup detalicznych obligacji skarbowych ma być również możliwy w Banku Pekao S.A. – taką informację podał w maju rzecznik prasowy banku.

Mając rachunek rejestrowy i umowę z Biurem Maklerskim PKO BP możemy przejść do właściwego zakupu

Dopiero po spełnieniu wyżej wskazanych wymogów można przejść do właściwej odpowiedzi na pytanie „jak kupić obligacje skarbowe?”. Najprostszą i najwygodniejszą formą jest zdecydowanie Internet. Korzystamy po prostu z serwisu transakcyjnego www.zakup.obligacjeskarbowe.pl. Logujemy się w nim na swoje konto, korzystając z uzyskanych w trakcie zakładania rachunku rejestrowego danych.

Następnie znajdujemy zakładkę „Dyspozycje na Rachunku Rejestrowym”. Jako pierwszą pozycję powinniśmy zobaczyć „zakup obligacji”. Po kliknięciu uzyskujemy listę dostępnych emisji. Powinniśmy wybrać interesujący nas produkt. Niestety, na tym etapie opisane są kodem produktu, a nie ich pełną nazwą.

Z tą zapoznamy się jednak przy następnym kroku, po kliknięciu w pole „wybierz”. Wówczas będziemy mogli zobaczyć pełne dane dyspozycji i wpisać liczbę obligacji, które chcemy kupić. Następnie nie pozostanie nic innego jak doprowadzić transakcję do końca. Warto pamiętać, że pojedyncza obligacja kosztuje 100 złotych. Sam zakup obligacji jest darmowy, podobnie jak jej przechowywanie.

System transakcyjny pozwala nam także na kilka innych posunięć. Możemy w nim zmienić nasze dane kontaktowe, sprawdzić stan rachunku rejestrowego. Możemy również anulować nieopłacone obligacje, czy zdecydować się na przedterminowy wykup nabytych przez nas papierów wartościowych. Koszt jest w tym przypadku uzależniony od rodzaju zakupionych przez nas obligacji.

Alternatywę dla serwisu internetowego stanowi zakup telefonicznie pod numerem 801 310 210 lub (+48) 81 535 66 55 oraz udanie się do punktu sprzedaży obligacji. W tych przypadkach podejmowane przez nas kroki będą w zasadzie analogiczne. Różnica jest taka, że dyspozycje będziemy przekazywać w formie ustnej.