Banki zaczęły konkurować o oszczędności klientów indywidualnych. Nie wiadomo co miało na nie większy wpływ – własna wola, czy presja rządzących i klientów. O firmy nikt się nie upomina. Tym bardziej inicjatywa PKO BP jest warta odnotowania: lokata dla firm na 5 procent.
Lokata dla firm na 5 procent
Tytułowa lokata na 5 proc. to na razie zapowiedź. Taki plan przedstawiła w ISBnews prezes PKO BP, Iwona Duda. Zapowiedziała, że bank planuje wprowadzić do oferty lokatę dla jednoosobowych działalności gospodarczych, a także dla małych i średnich firm. Jak powiedziała prezes Duda,
Przygotowujemy odpowiedź na potrzeby jednoosobowych działalności gospodarczych oraz małych i średnich firm. Planujemy wprowadzenie do oferty dla przedsiębiorców lokaty na nowe środki z progresywnym oprocentowaniem. W przypadku dotrzymania dwunastomiesięcznego okresu umownego, oprocentowanie sięgnie 5 procent.
Taki ruch ze strony największego polskiego banku powinien zmotywować do podobnych kroków konkurencję. Tak było w przypadku lokat dla klientów indywidualnych. Gdy w kwietniu PKO BP zaproponowało 2,5 proc. na nowe środki, podwyższać oprocentowanie zaczęły kolejne banki. Jednym z pierwszych, który się na to zdecydował był Bank Pekao S.A. Dlatego można przypuszczać, że uatrakcyjnienie oferty lokat dla firm przez PKO BP i tym razem zmusi do odpowiedzi konkurencję. Zwłaszcza, że w tej chwili oferta depozytowa dla firm jest skandalicznie niska. Ciągle funkcjonują stawki na poziomie 0,40 proc. Choć są też wyższe: 2,5 – 3 proc. ING Bank Śląski zachęca do indywidualnego negocjowania oprocentowania, którego wysokość jest uzależniona od kwoty lokaty, jej terminu i stawek oprocentowania na rynku międzybankowym.
Kredyty coraz droższe, a depozyty stoją
Przypomnę, że za nami dziesięć podwyżek stóp procentowych. Dla firm przyniosły od włącznie wzrost kosztów obsługi zadłużenia. Skala tego problemu coraz bardziej rośnie. Jak zwraca uwagę Małgorzata Kaczmarczyk-Białecka, senior menedżer w Departamencie Doradztwa Grant Thornton.
Kolejne podwyżki stóp procentowych negatywnie wpływają na wyniki finansowe przedsiębiorstw. Ich sytuację finansowo-ekonomiczną oraz perspektywy rozwoju, a także poddają pod ponowną rozwagę plany inwestycyjne. Z pewnością większość przedsiębiorstw już dawno podjęła działania w celu zabezpieczenia wzrostu kosztów finansowych. Jednak nie dotyczy to dopiero planowanych kredytów. Planowane zobowiązania finansowe zaciągnięte zostaną po bieżących wartościach, wycenach stóp procentowych, które uwzględniać będą dotychczasowe podwyżki stóp procentowych. W związku z czym każda planowana, a nawet realizowana inwestycja wymaga ponownej analizy oraz dyscypliny finansowej, aby przynieść oczekiwane efekty.
Dlatego mechanizm powinien być taki, jak w przypadku klientów indywidualnych. Wzrost oprocentowania kredytów, pociąga za sobą wzrost oprocentowania depozytów. Nie chcę przez to powiedzieć, że w przypadku klientów indywidualnych te proporcje są idealne. Życzylibyśmy sobie mniejszych różnic między oprocentowaniem lokat i kredytów, ale stawki za depozyty firmowe to granda.