Kwestia sposobu przekazywania darowizny najbliższym tak, by później nie było konieczne płacenie podatku, wciąż budzi dużo emocji – i nic dziwnego. Posłowie złożyli już interpelację do ministra finansów, jednak rządzący nie widzą problemu.
Darowizna dalej tylko przelewem? Jest apel
Obecnie, aby być zwolnionym z podatku od darowizny otrzymanej od najbliższych, konieczne jest zgłoszenie jej do US w ciągu 6 miesięcy oraz udokumentowanie otrzymania środków pieniężnych w ramach darowizny na rachunek płatniczy. Nie da się jednak ukryć, że w wielu przypadkach spełnienie tego drugiego warunku bywa trudne. Organom podatkowym nie wystarczy na przykład, że została zawarta oficjalna umowa darowizny, obdarowany wpłaci zaraz otrzymane pieniądze na konto bankowe (bo na przykład otrzymał darowiznę od babci, która z kolei konta bankowego nie posiada, a chciała wnuczkowi przekazać pieniądze). Tymczasem wiele starszych osób ma po prostu problem z przesłaniem środków na konto. Na to zwróciła też uwagę grupa posłów Konfederacji, którzy złożyli interpelację do ministra finansów. Jak argumentowali,
Należy również mieć na uwadze, iż pomimo powszechnej dostępności usług bankowych w Polsce oraz korzystania z nich przez zdecydowaną większość obywateli, znajduje się pewna część społeczeństwa polskiego, która z usług tych nie korzysta. Przede wszystkim ma to miejsce w przypadku osób starszych, które nie chcą – do czego mają pełne prawo – gromadzić swoich pieniędzy na rachunku bankowym.
W związku z tym posłowie zapytali ministra, czy planowane są jakiekolwiek zmiany w prawie, które doprowadziłyby do tego, że darowizna w gotówce również byłaby zwolniona z podatku, a także – czy jakie jest stanowisko MF wobec zagadnienia i czy kierujący resortem nie dostrzega pewnej niesprawiedliwości w uzależnieniu nałożenia obowiązku zapłaty podatku od formy, w jakiej darowizna zostanie przyznana.
Rządzący pozostają jednak nieugięci
Niestety – wszystko wskazuje na to, że rządzący wcale nie zamierzają dokonywać zmian w prawie. Jak w odpowiedzi stwierdził sekretarz stanu w MF Artur Soboń, nie można mówić o niesprawiedliwości, jeśli chodzi o warunki zwolnienia z podatku, ponieważ „ustawodawca daje wybór w postaci możliwości braku zapłaty podatku, gdy obdarowany, poza zgłoszeniem nabycia pieniędzy w terminie organowi podatkowemu, dodatkowo udokumentuje ich otrzymanie na rachunek w banku lub w SKOK lub przekazem pocztowym.” Soboń potwierdził również, że na ten moment nie są rozpoczęte (ani nie są planowane) prace legislacyjne, które miałyby doprowadzić do zmiany obecnych przepisów. Najwyraźniej zatem rządzący nie widzą problemu – i mimo że obecne regulacje wywołują spore kontrowersje, nie zostaną one zmienione.