Od 1 stycznia 2022 r. Chorwacja dołącza do strefy euro. Dokonała tego po 9 latach od dołączenia do Unii Europejskiej. Kiedy możemy spodziewać się podobnej zmiany w Polsce?
Chorwacja dołącza do strefy euro
Chorwacja od 1 lipca 2013 r. jest członkiem Unii Europejskiej. W lipcu 2022 Rada Unii Europejskiej zatwierdziła przyjęcie Chorwacji do strefy euro z dniem 1 stycznia 2023 r. i ustaliła kurs wymiany kuny chorwackiej.
Do końca 2023 r. banknoty oraz monety obecnej waluty (kuny) można wymieniać na euro tylko w urzędach pocztowych, bankach komercyjnych i Agencji Finansowej. Ponadto, można bezpłatnie wymieniać do 100 banknotów i 100 monet. Należy jednak pamiętać, że przy większych transakcjach banki komercyjne mogą pobierać opłatę.
Euro będzie oficjalną walutą Chorwacji od 1 stycznia 2023 r., jednak do końca roku ceny usług oraz towarów będą podawane w obu walutach. Banknoty kuny będzie można bezpłatnie wymieniać po stałym kursie w krajowych bankach centralnych ze strefy euro. Jednak kwota wymiany jest ograniczona do 8000 kun dziennie na osobę lub transakcję.
Przez pierwsze dwa tygodnie 202r., do 14 stycznia będzie można płacić zarówno kunami jak i euro. Od 15 stycznia br. płatności gotówkowe będą przyjmowane wyłącznie w euro. Oznacza to, że kuna i euro będą jednocześnie prawnym środkiem płatniczym w transakcjach gotówkowych. Przez cały przyszły rok wymiany kun na euro w Chorwacji będą rozliczane wg stałego kursu 7,53 kuny za 1 euro. Natomiast od początku kolejnego roku, tj. stycznia 2024 r. kuny będzie można wymieniać w Narodowym Banku Chorwackim
Kiedy Polska dołączy do strefy euro?
Chorwacja do strefy euro dołącza po zaledwie 9 latach rezydencji we wspólnocie europejskiej. Polska jest w niej od 1 maja 2004 r. Mamy zatem dwukrotnie dłuższy staż, lecz wciąż brak jednoznacznego stanowiska w tym zakresie. Temat wprowadzenia euro w Polsce wciąż budzi wiele dyskusji oraz kontrowersji. Opisywaliśmy je szerzej na łamach Bezprawnika w tym miejscu.