Rolnik, sprawdzając jakość rosnącego na polu zboża, zauważył wystające z ziemi druty, a gdy je wyjął, to okazało się, że jest to bezcenny skarb.
Pisaliśmy jakiś czas temu o ludziach, których hobby jest chodzenie z wykrywaczem metalu po różnych polach i lasach w poszukiwaniu monet, biżuterii, a nawet artefaktów wojennych czy historycznych. Chodzenie na tak zwane wykrywki sprawia, że spędzają czas na świeżym powietrzu, uczą się historii danego regionu, a także dowiadują się o działaniach wojsk, czy zamieszkujących dany teren ludziach.
Niejednokrotnie zdarzało się, że właściciele wykrywaczy metalu trafiali na garnki z pieniędzmi, biżuterie sprzed wielu lat lub wręcz wieków, ale także na elementy uzbrojenia, a nawet niewybuchy i niewypały. Jak pokazuje historia rolnika spod Jasła, nie trzeba mieć takiego specjalistycznego sprzętu, by trafić na prawdziwy skarb.
Rolnik dokonywał inspekcji swoich upraw i gdy przyglądał się jakości rosnącego zboża ,zauważył błyszczący drut, który wystawał z ziemi. Postanowił go usunąć, bo mógł on przeszkadzać w zbiorach. Gdy oczyścił je z ziemi, to zauważył, że nie jest to zwykły drut, a metal, z którego go wykonano, połyskuje jak złoto. Postanowił poprosić o zbadanie tego złotnika. Ten potwierdził, że jest to złoto i zaproponował mu za nie kilka tysięcy złotych. Rolnik jednak nie zdecydował się sprzedać znaleziska.
Rolnik dowiedział się, że wszelkie znaleziska, które mają wysoką wartość i mogą mieć charakter historycznych artefaktów, należy zgłosić do muzeum. Tak też uczynił, licząc, że jeśli postąpi właściwie, a drut okaże się cenny, otrzyma nagrodę za znaleźne.
Dyrektor Muzeum Podkarpackiego, które mieści się w Krośnie, stwierdził, że są to zapewne bransoletki, które ktoś mógł zgubić lub zostały one pochowane wraz ze zmarłą osobą w rejonie, gdzie artefakt został znaleziony. Co więcej, może się okazać, że bransolety mają też ogromną wartość historyczną, gdyż wstępnie datuje się je na epokę brązu, czyli nawet na około 3000 lat przed naszą erą, co oznaczałoby, że złoty drut został wykonany kilka tysięcy lat temu!
Znalazłeś skarb i nie wiesz co z nim zrobić, albo chciałbyś wiedzieć co grozi za zatajenie takiego znaleziska i chciałbyś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.
Zdjęcie z serwisu shutterstock.com