Jak donosi Spider’s Web, na AliExpress zapłacimy za pośrednictwem popularnego w Polsce systemu PayU. To duże udogodnienie, ale nie brakuje też niewiadomych.
AliExpress to azjatycki odpowiednik eBay czy szczególnie popularnego w Polsce (bo i posiadającego polski rodowód) Allegro. Serwis pozwala zrobić dobre zakupy w korzystnej cenie. Pisaliśmy o nim zresztą w kontekście Świeżaków z AliExpress, gdzie sprytny konsument może dostać to, o co na co dzień zabijają się klienci sieci Biedronka. Niestety, w dużej mierze portal zdominowany jest przez podróbki oraz produkty niskiej jakości, które w polskim języku potocznym – jak na ironię – często określa się mianem „chińszczyzny”. Rzadko więc decydujemy się na jakiejś istotne zakupy prestiżowych towarów właśnie tam.
Dodatkową barierą są również metody płatności oparte na konieczności posiadania karty kredytowej lub nawet zwykłej karty debetowej, ale umożliwiającej dokonywanie płatności za pośrednictwem internetu. Dopiero jakiś czas temu pojawiła się możliwość płacenia przy użyciu usługi Przelewy24.pl. Polscy internauci bardzo sobie cenią możliwość realizacji szybkich przelewów za pośrednictwem banku i większość z nich preferuje właśnie taką metodę płatności. Tym samym nie są do końca trafne obawy niektórych mediów, że Allegro dopiero teraz „zyskał” poważnego rywala dzięki wprowadzeniu nowego systemu przelewania gotówki. Owszem, PayU jest nieco nowocześniejszą usługą od Przelewy24, no i oferuje bardzo atrakcyjny dla konsumentów system rat – często 0% – ale już od dawna do zakupów na AliExpress karta kredytowa/debetowa nie była wymagana.
AliExpress z PayU – czy aby na pewno warto?
Choć AliExpress na pewno bardzo mocno zyska na współpracy z nowoczesnym i łatwym w obsłudze PayU, to jednak nie sposób zauważyć, że systemy płatności kartą kredytową/debetową lub przez PayPall, mają swoje bardzo liczne zalety. Płatności kartą oferują między innymi chargeback, czyli możliwość łatwego i komfortowego odzyskania gotówki, jeżeli udowodnimy, że sprzedawca nas oszukał. Równie dobrze spisuje się należący do PayPall system rozwiązywania sporów.
Ponieważ zakupy w Azji cały czas powinny cieszyć się z naszej strony jedynie ograniczonym zaufaniem – w kwestii legalności, sprawności, dostawy – lepiej korzystać z instrumentów płatności, które oferują stosunkowo najszersze zabezpieczenie naszych interesów.