Zawsze marzyłeś o tym, aby ulice były wolne od nieodpowiedzialnych kierowców i dzięki temu bezpieczne? Dzięki inicjatywie policji – „Stop agresji drogowej” – możesz w tym pomóc. Wystarczy, że masz kamerkę samochodową.
Często mówi się, że za granicą kierowcy są bardziej kulturalni niż w Polsce. Jednak tak naprawdę agresja za kierownicą jest powszechna i to niezależnie od kraju.
Korzystają z kamerki samochodowej i chętnie zgłaszają wykroczenia
Bezpieczeństwo na drogach to nasz wspólny interes. Nas, czyli całego społeczeństwa. I, jak widać, w ostatnich latach o bezpieczeństwo na drogach dba coraz więcej osób. Dane z Komendy Głównej Policji pokazują, że liczba zgłoszeń wpływających na skrzynkę „Stop agresji drogowej” w ciągu kilku lat wzrosła i to dynamicznie. Z 7,5 tys. do 28 tys. zgłoszeń – od 2015 do 2022 roku.
Wiele ze zgłoszonych wykroczeń dotyczy relatywnie niewielkich przewin, takich jak np. nieprawidłowe parkowanie. To oczywiście ważne sygnały, ale nie najważniejsze dla policji. Ta analizuje wszystkie przypadki łamania przepisów, ale priorytetowo traktuje poważniejsze uchybienia. Do tych zalicza np. niebezpieczne wyprzedzanie bądź przejazd na czerwonym świetle. Przypadki przekroczeń dopuszczalnej prędkości również są poważne, jednak tymi nie warto zapełniać policyjnej skrzynki. Dlaczego? Ponieważ zwykły rejestrator jazdy nie ma homologacji Głównego Urzędu Miar.
Po identyfikacji właściciel pojazdu zostanie wezwany na komisariat. I lepiej dla niego, żeby wskazał, kto złamał przepisy. Jeśli tego nie zrobi, grozi mu kara finansowa: minimum 4000 zł – w sprawach o popełnienie przestępstwa, i minimum o połowę niższa, jeśli doszło do innego zagrożenia bezpieczeństwa na drodze.
Jak prawidłowo zgłosić wykroczenie?
Udostępnianie materiałów z kamerki samochodowej podlega restrykcjom. Choć jest to wartościowe narzędzie do dokumentowania wykroczeń, nie możemy zapominać o prawach innych kierowców. Nie wolno na przykład publikować nagrania w sieci bez wcześniejszej anonimizacji.
W wiadomości z nagraniem konieczne jest podanie daty, godziny i miejsca zdarzenia (miejscowości, numeru drogi / nazwy ulicy), danych pojazdu (marki, numeru rejestracyjnego), swoich danych jako zgłaszającego (imienia i nazwiska, adresu do korespondencji, tel. kontaktowego). Materiał powinien być zapisany w formatach AVI lub MPEG-4, w pliku nie większym niż 25 MB. Materiał prześlij na adres e-mailowy jednostki policji odpowiedzialnej za dany region. Adresy znajdziesz m.in. na stronie KGP.
Przesłanie materiału filmowego jest równoznaczne z udzieleniem zgody na jego wykorzystanie (łącznie z upublicznieniem, oczywiście z zachowaniem ochrony danych) w celach profilaktycznych.