ZUS przypomina, że część osób ma czas tylko do 31 października, by złożyć ważny wniosek. W innym wypadku może nastąpić przerwa w wypłacie środków.
Wniosek w ZUS tylko do 31 października. Chodzi o rentę rodzinną
Renta rodzinna jest świadczeniem, które przysługuje uprawnionym członkom rodziny po osobie, która miała w chwili śmierci prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Do renty rodzinnej uprawnione są dzieci zmarłej osoby, które nie ukończyły 16 lat (lub 25 lat w przypadku, gdy kontynuują edukację – niezależnie, czy chodzi o szkołę średnią, czy szkołę wyższą, a także czy jest to szkoła/uczelnia publiczna, czy też prywatna). Oprócz tego rentę rodzinną może też otrzymać wdowa, jeśli w chwili śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat lub w ciągu 5 lat od śmierci małżonka stała się osobą niezdolną do pracy (na analogicznych zasadach działa to także w przypadku wdowców). W niektórych sytuacjach do renty rodzinnej mają prawo również rodzice zmarłego (muszą spełniać takie same warunki jak wdowa/wdowiec; ewentualnie zmarłe dziecko musiało przyczyniać się do ich utrzymania, czyli np. prowadzić z nimi gospodarstwo rodzinne).
Wysokość renty rodzinnej jest uzależniona od liczby osób uprawnionych do jej otrzymywania. Należy jednocześnie podkreślić, że wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna renta rodzinna – dzielona w równych częścią między uprawnionych.
Dzieci zmarłych, które kontynuują naukę po ukończeniu 16. roku życia, muszą jednak pamiętać o regularnym składaniu wniosków do ZUS, jeśli chcą, by świadczenie było im nadal wypłacane. Jak przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych, uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz studenci mają w tym roku czas na złożenie wniosku o rentę rodzinną jedynie do 31 października.
Lepiej się pospieszyć. W innym wypadku nastąpi przerwa w wypłacie świadczenia
ZUS przypomina jednocześnie, że jeśli uczniowie i studenci nie złożą wniosku o dalszą wypłatę świadczenia w wyznaczonym terminie, nastąpi przerwa w wypłacie renty. Uczniowie i studenci muszą też pamiętać, by do wniosku załączyć zaświadczenie ze szkoły lub z uczelni, że kontynuują naukę; zaświadczenia nie trzeba przedstawiać jedynie w przypadku, gdy zaświadczenie nadal jest aktualne lub szkoła albo uczelnia wydały je na cały okres trwania nauki. W takiej sytuacji składania kolejnych zaświadczeń nie będzie potrzebne, jednak ZUS ma prawo sprawdzić w każdej chwili, czy dziecko zmarłego faktycznie kontynuuje naukę.
Zakład upomina też, że po zakończeniu nauki (i utracie prawa do renty) osoba pobierająca wcześniej rentę rodzinną powinna zgłosić ten fakt do ZUS. W innym wypadku Zakład nadal będzie wypłacać świadczenie, które później trzeba będzie zwrócić – i to razem z odsetkami.