Zapadł wyrok w sprawie portalu Chomikuj.pl, który sam musi postarać się o szukanie i blokowanie pirackich filmów wstawianych tam przez użytkowników.
Sąd Okręgowy w Krakowie wydał wyrok, na mocy którego moderatorzy portalu Chomikuj.pl muszą przynajmniej raz na miesiąc sprawdzać za pomocą wyszukiwarek internetowych frazy „chomikuj+dzień świra+film” i podobnie z filmami Katyń i Wenecja, by potem zablokować dostęp do filmów wskazanych w pierwszych pięciu linkach do pirackich filmów w serwisie. Pozew złożyły wspólnie Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz wytwórnie Akson Studio i Studio Filmowe Zebra, a także Michał Kwieciński, producent filmów „Katyń” i „Wenecja”.
Wyrok wydał sąd pierwszej instancji, więc można spodziewać się, że właściciele serwisu złożą apelację, ale i tak jest to już pierwsze światełko w tunelu, które widzą instytucje walczące z piractwem i o respektowanie praw autorskich. Sprawę opisuje dzisiejszy Dziennik Gazeta Prawna.
Jeśli kolejne instancje, o ile prawnicy Chomikuj.pl złożą apelację, podtrzymają wyrok, to można się spodziewać, że w wielu innych przypadkach nie będzie już konieczności zgłaszania naruszenia praw autorskich, gdyż serwisy hostingujące pliki będą same musiały zadbać o przestrzeganie prawa przez własnych użytkowników. Jednakże przy założeniu, że takie wyszukiwania będą czynione raz na jakiś czas, a nie na bieżąco, to stara metoda powinna także być bodźcem, który zmusi władze i operatorów portali do mniej opieszałego działania.
Pozew został złożony przez SFP, wytwórnie i producenta, gdyż wcześniejsze prośby wysyłane do władz portalu Chomikuj.pl nie przynosiły skutków. Portal tłumaczył, że wnioski nie są wiarygodne i odrzucał je. Sąd jednak nakazał wypłatę odszkodowania na rzecz wytwórni i producenta.
Przedstawiciele serwisu tłumaczą, że wyrok, dzięki któremu będą zmuszeni do korzystania z wyszukiwarek Google i Bing, z których notowanych jest najwięcej wejść do serwisu, mogą powodować różnego rodzaju problemy. Między innymi wymieniane są przypadki, w których serwis zablokuje plik zatytułowany „Wenecja” lub „Katyń”, a zawierający prywatny filmik nagrany komórką z wycieczki do danego miejsca. Może się tak dziać, gdyż władze serwisu nie mają możliwości przeglądania treści nagrań. Powołują się na sprzeczność wyroku z art. 15 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną:
Art. 15. Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych, o których mowa w art. 12-14.
Będziemy śledzić sprawę portalu Chomikuj.pl i gdy tylko będzie wiadomo coś więcej, to postaramy przekazać informacje naszym czytelnikom.
Masz problemy związane z naruszaniem praw autorskich lub ingerencją w prywatne dane przechowywane w serwisach hostingowych i chciałbyś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.
Zdjęcie z serwisu shutterstock.com