Bon turystyczny z założenia miał wesprzeć polską branżę turystyczną – a przy okazji umożliwić wielu rodzinom choćby krótki wyjazd na wakacje. Ostatecznie poprzednia ekipa rządząca zakończyła program. Czy możliwy jest jednak powrót bonu turystycznego? Na razie rządzący nie mówią nie, choć analizują też inne warianty.
Powrót bonu turystycznego: rząd na razie nie wyklucza takiej opcji
Pomysł bonu turystycznego zrodził się w trakcie pandemii, gdy polska turystyka – ze względu na kolejne lockdowny i liczne ograniczenia nie była w stanie normalnie funkcjonować, a tarcze dla przedsiębiorców nie wystarczały, by utrzymać firmy z tej branży na powierzchni. Bon turystyczny w wysokości 500 zł, który był przyznawany na każde dziecko do 18. roku życia, miał zachęcić rodziny do choćby krótkich wyjazdów. Wyjątkowo bon nie był przyznawany w formie pieniężnej, nie podlegał też wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze; można było go natomiast wykorzystać do opłacenia pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, a także na obozie sportowym czy harcerskim. Warunek był jeden – dany podmiot świadczący usługi turystyczne musiał znajdować się na specjalnej liście Polskiej Organizacji Turystycznej.
Ostatecznie jednak poprzednia ekipa rządząca wycofała się z bonu turystycznego w zeszłym roku. Należy zresztą stwierdzić, że nie cieszył się aż takim powodzeniem, jak mogłoby się wydawać; od 1 sierpnia 2020 r. do 31 marca 2023 r. zrealizowano ponad 5,5 mln transakcji. Teoretycznie to dużo, jednak biorąc pod uwagę fakt, że bon był przyznawany kilkukrotnie i to na każde niepełnoletnie dziecko – już niekoniecznie.
Okazuje się jednak, że niewykluczony jest powrót bonu turystycznego – a przynajmniej rządzący podobno nie wykluczają tego z góry. Niewykluczone zresztą, że ostatecznie rząd wprowadzi inne rozwiązanie. Biuro Komunikacji Ministerstwa Sportu i Turystyki przesłało, w odpowiedzi na pytania „Wprost”, krótki komunikat:
Czas ograniczeń covidowych w prowadzeniu działalności gospodarczej zakończył się, a program PBT obowiązywał od lipca 2020 r. do końca marca 2023 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki analizuje możliwości prawne, finansowe i organizacyjne dotyczące różnego rodzaju form wspierania rozwoju turystyki krajowej.
Powrót bonu turystycznego oznaczałby kolejne ogromne wydatki dla państwa
Mimo że rząd ma nie wykluczać powrotu bonu turystycznego, to takie rozwiązanie wydaje się się na ten moment mało prawdopodobne. Byłby to kolejny, duży koszt dla budżetu państwa; na ZUS po raz kolejny spadłby też dodatkowy obowiązek. Być może zatem rządzący faktycznie wprowadzą jakieś rozwiązania korzystne dla polskiej turystyki, jednak nowe dopłaty do wakacji nie są zbyt prawdopodobne.