Partnerzy serwisu:
ecommerce Zakupy

Teoretycznie do zarabiania na dropshippingu potrzebujemy tylko komputera z dostępem do sieci. Ale to nie do końca prawda

Mateusz Krakowski
06.06.2024
Mateusz Krakowski
Mateusz Krakowski
06.06.2024
Teoretycznie do zarabiania na dropshippingu potrzebujemy tylko komputera z dostępem do sieci. Ale to nie do końca prawda

Dropshipping to świetny pomysł na biznes dla osób, które nie posiadają dużego kapitału na start. Na prowadzenie sklepu dropshippingowego decydują się często osoby, które dopiero zaczynają swoją karierę w branży e-commerce. Jeżeli tylko posiadamy komputer z dostępem do sieci, możemy rozpocząć tego typu działalność. Jednak aby sklep dobrze funkcjonował, musimy pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach.

Prowadzenie sklepu dropshippingowego wymaga sporządzenia odpowiedniej umowy z hurtownią

Dostawca pełni bardzo ważną rolę w każdym sklepie dropshippingowym. Dlatego dobrze skonstruowana umowa jest kluczowa dla odpowiedniej współpracy właściciela sklepu z hurtownią. Do najważniejszych kwestii, na które musimy zwrócić uwagę, należy np. rozwiązywanie problemów z zamówieniem. Warto, aby w umowie znalazły się zapisy, które umożliwią złożenie reklamacji u dostawcy. Ważne jest także, aby dostawca godził się na przyjmowanie zwrotów, a deklarowany czas wysyłki zamówienia nie był zbyt długi.

Sprzedawca lub pośrednik musi dostosować regulamin do charakteru sklepu dropshippingowego

Regulamin sklepu dropshippingowego powinien zawierać przede wszystkim dane teleadresowe sprzedawcy, dzięki którym kontakt z właścicielem sklepu nie będzie utrudniony. Bardzo ważne jest także umieszczenie informacji, dzięki którym klienci będą mogli dowiedzieć się o sposobie rozpatrywania reklamacji i zwrotów czy o możliwości odstąpienia od umowy. Sprzedawca powinien także zamieścić informacje o sposobie skorzystania klientów z gwarancji lub rękojmi.

Właściciel sklepu dropshippingowego powinien także pamiętać o polityce prywatności, ale to nie wszystko

Odpowiednio określony sposób przetwarzania danych osobowych jest niezwykle istotny dla każdego dropshippingu. Aby sklep był właściwie przygotowany, musi mieć na przykład odpowiednie certyfikaty SSL, wzory formularzy dla klientów czy politykę plików cookies. Istotne jest także dobrze skonstruowane upoważnienie, wraz z rejestrem osób upoważnionych do przetwarzania danych wrażliwych. Właściciel sklepu dropshippingowego powinien poinformować także klientów o konieczności przekazywania ich danych innemu podmiotowi – w przypadku dropshippingu chodzi o dostawcę.

Dochody uzyskiwane w ramach dropshippingu

Warto także pamiętać o tym, że jeżeli w danym roku uzyskujemy dochody, które przekraczają połowę pensji minimalnej, jesteśmy zobligowani do założenia działalności gospodarczej. Jesteśmy zobligowani także do wybrania odpowiedniej dla nas formy opodatkowania – skali podatkowej, podatku liniowego lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Osoby prowadzące dropshipping mogą także skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT. Warunkiem jest nieprzekroczenie limitu przychodów w wysokości 200 tys. zł rocznie. Ze zwolnienia z VAT nie mogą korzystać osoby, które handlują komputerami, elektronika i optyką, kosmetykami, urządzeniami elektrycznymi i nieelektrycznym sprzętem gospodarstwa domowego.