Skończmy z przerzucaniem odpowiedzialności na informatyków. Wiedza o cyberbezpieczeństwie to podstawa w obecnych czasach

Lokowanie produktu Prywatność i bezpieczeństwo Technologie Dołącz do dyskusji
Skończmy z przerzucaniem odpowiedzialności na informatyków. Wiedza o cyberbezpieczeństwie to podstawa w obecnych czasach

Rozwój technologiczny nieustannie otwiera przed nami nowe szanse. Jest on na tyle szybki, że skok jakości życia na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat jest nieporównywalny z żadną inną epoką. Nowym technologiom towarzyszą jednak nowe zagrożenia, a konkretniej – cyberzagrożenia. W czasach, gdy dane stały się niemal środkiem płatniczym, każdy z nas może paść ofiarą cyberataku. Na szczęście nie jesteśmy w tej kwestii bezradni, bo naprawdę wiele zależy od nas samych. 

Czy mamy czego się bać?

Cyberataki są bliżej nas niż nam się wydaje. Stały się codziennością. Czyhają na nas w postaci phishingu na naszej skrzynce mailowej, na najpopularniejszych komunikatorach, wiadomościach sms. Według Vade Secure, jeszcze w I kwartale 2023 roku 564 mln e-maili zawierały złośliwe oprogramowanie. Był to wynik dwa razy większy niż rok wcześniej.

Olbrzymi wpływ na wzrost zagrożenia ma eskalacja wojny hybrydowej pomiędzy Rosją a światem zachodnim. Google podaje, że częstotliwość ataków phishingowych na kraje NATO wzrosła o 300 proc. Microsoft Digital Report 2023 podaje, że zdecydowana większość cyberataków prowadzonych z Rosji jest wymierzona w Ukrainę i kraje NATO.

Według Statisty, najczęściej ofiarą cyberataków stają się firmy z sektora produkcyjnego (25,7 proc.) oraz finansowego i ubezpieczeniowego (18,2 proc.). W czołówce znalazła się także  branża obsługi biznesowej i klienta, energetyczna, detaliczna i magazynowa, ochrona zdrowia, czy instytucje rządowe.

Rozwój branży

Branża technologiczna nie pozostaje bezczynna, ponieważ do 2030 roku rynek oprogramowania chroniącego przed cyberatakami ma być warty już ponad 130 mld dolarów. Rozwój rynku pociąga za sobą także nieustanne zapotrzebowanie na ekspertów w tej dziedzinie. Według danych McKinsey & Company aż 87 proc. firm ma doświadczać braków w zespołach IT z zakresu cyberbezpieczeństwa.

Niedobór ekspertów nie powinien być jednak usprawiedliwieniem dla reszty pracowników, niezależnie od branży i działu, w jakim pracują. Specjaliści nie są w stanie kontrolować każdej wykonywanej czynności przez pracownika. To dlatego znajomość podstaw z zakresu cyberbezpieczeństwa staje się w obecnych czasach rzeczą niezbędną.

Działaniami w kierunku upowszechnienia wiedzy nt. cyberbezpieczeństwa odznacza się Comarch. Polska spółka nie tylko stosuje najwyższe standardy bezpieczeństwa w swoich produktach, ale również dzieli się wiedzą z innymi. Każdemu z nas może okazać się przydatny udział w przygotowanym przez firmę Kursie Cyberbezpieczeństwa online. Określenie „każdy” nie jest przesadzone. Dlaczego?

Powód jest prosty – według ISACA (Information Systems Audit and Control Association) blisko 90 proc. naruszeń danych jest spowodowany błędem ludzkim. Chodzi tu o m.in. nierozpoznanie phishingu, czy wykorzystanie nieodpowiednich haseł do swoich kont.

Dlaczego to jest tak ważne?

Rozwiązania technologiczne to nie wszystko. Jeśli twoja firma ma być bezpieczna, niezbędna jest edukacja pracowników w tym zakresie. Możemy nawet dysponować najlepszymi technologiami, jednak te przez ludzki błąd mogą po prostu przestać funkcjonować. Przestój infrastruktury IT w małych i średnich firmach to koszt od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych na minutę. Odpowiednia edukacja w zakresie cyberbezpieczeństwa kosztuje twoją firmę okrągłe zero – udział w Kursie Cyberbezpieczeństwa jest całkowicie darmowy.

Przedsiębiorcy nadal nie zdają sobie sprawy z tego, jak zaniedbują bezpieczeństwo swoich firm. Co mogą zmienić? Spośród najczęstszych błędów przedsiębiorstw z zakresu cyberbezpieczeństwa ISACA wymienia: brak strategii ze strony szczebla zarządzającego, nieodpowiednie zabezpieczenia sieci i komunikacji w firmie, błędy w oprogramowaniu, przestarzałe systemy, czy obecność niewyszkolonych i nieodpowiedzialnych pracowników.

W raporcie interaktywnie.com „Ochrona firmy przed cyberzagrożeniami” czytamy:

Odpowiedzialne firmy wydają coraz więcej na ochronę danych i infrastrukturę IT – do 2030 roku kwota przekroczy 650 miliardów dolarów

Odpowiedzialna firma wie także, że konsekwencje potencjalnego ataku to nie tylko przestój w pracy. To także kary finansowe, utrata wrażliwych danych i naruszenie reputacji przedsiębiorstwa, która może wpłynąć na spadek klientów, przychodów, a nawet na bankructwo.

Co mogę zrobić?

Według badania Spohos wynika, że 22% pracowników nie mogło liczyć na wsparcie IT lub szkolenie z zakresu cyberbezpieczeństwa. Pora to zmienić. Nigdy nie jest za późno na edukację w tym zakresie.

Niezależnie, czy jesteś przedsiębiorcą, pracownikiem, studentem, to warto poświęcić na nią czas. W ramach Kursu Cyberbezpieczeństwa firmy Comarch dowiesz się nie tylko o podstawach teoretycznych z zakresu cyberbezpieczeństwa, ale zdobędziesz także praktyczne wskazówki i rozwiązania, które będziesz mógł wykorzystać w swojej firmie.

Zdobędziesz wiedzę, która pozwoli tobie uchronić się przed zagrożeniami w sieci, dowiesz się o wpływie sztucznej inteligencji na bezpieczeństwo. Jako przedsiębiorca będziesz mieć rozeznanie w jaki sposób zabezpieczyć swoją firmę, i w jakie rozwiązania powinieneś inwestować. Uświadom swoim pracownikom, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo nie spoczywa tylko na dziale IT, ale na każdym z nich.

Kurs Comarchu jest całkowicie bezpłatny. Uczestniczenie w nim jest niezwykle wygodne – wszystko trwa ok. trzy godziny i odbywa się online w formie wideo. Szkolenie jest podzielone na dwie części – bezpieczeństwo fizyczne i informatyczne. Pierwsza z nich nauczy cię jak zabezpieczać dokumenty i sprzęt. Dzięki drugiej dowiesz się wszystkiego, co potrzebne o hasłach, malware, antywirusach, phishingu, czy bezpieczeństwie pracy z mailami. Kończąc kurs możesz podejść do testu sprawdzającego. Jeśli go zdasz, otrzymasz certyfikat.

Zapobiegać, a nie leczyć

Wyposaż siebie i innych w niezbędną wiedzę, która zatrzyma czyhające na ciebie niebezpieczeństwa w sieci. Znajomość trendów, odświeżanie i aktualizowanie swojej wiedzy, czujność, rozwaga – to kluczowe czynniki, które powinien podejmować i znać człowiek, aby czuć się bezpiecznie w sieci. Zdając sobie sprawę z panujących realiów zachowujmy odpowiedni balans pomiędzy zaufaniem, które pokładamy w oprogramowaniu, a tym którym obdarzamy ludzi. Pamiętajmy o tym, jak wiele zależy od nas – bądźmy odpowiedzialni. Zacznij naukę już dziś.