Ubiegły rok okazał się przełomowy dla polskiego systemu pieczy zastępczej. Liczba dzieci objętych opieką zastępczą osiągnęła najwyższy poziom od 2015 roku – przekroczyła 75 tys. Ostatni rok skończył się także niechlubnym rekordowym wzrostem liczby dzieci, które trafiły do pieczy – 14 901 przypadków. Jeszcze w 2022 było to niecałe 13,7 tys. dzieci. Porzuconych dzieci w szpitalu także przybywa.
Ogółem, ponad 58 tys. dzieci przebywa w pieczy zastępczej rodzinnej, podczas gdy ponad 17 tys. w instytucjonalnej. Porzuconych dzieci w szpitalu także przybywa.
Ceny rosną szybko, zarobki dużo wolniej, na mieszkanie nie każdego stać, a utrzymanie dziecka słono kosztuje
Wzrost liczby dzieci w pieczy zastępczej nie jest wynikiem jednego, prostego czynnika. Przemiany społeczne i ekonomiczne, w tym trudności w zapewnieniu odpowiednich warunków mieszkaniowych i regularności dochodowej, oraz szybkie tempo życia, źle wpływają na sytuację rodzinną.
Współczesne wymagania wobec rodziców sprawiają, że trudniej jest sprostać obowiązkom opiekuńczym. Ponadto rośnie świadomość społeczna na temat przemocy wobec dzieci, dlatego więcej przypadków agresji zostaje zgłoszonych służbom. Dlatego, mimo że niekoniecznie dzieci są krzywdzone częściej niż kiedyś, to teraz częściej o tym słychać, ponieważ większa świadomość problemu przemocy domowej przekłada się na częstsze zgłaszanie problemu.
Rząd próbuje rozwiązać problem pieniędzmi, dlatego sypnie kilkadziesiąt milionów na asystentów rodziny
Aby poprawić sytuację rodzin w kryzysie, rząd postanowił zwiększyć budżet na rozwój sieci asystentów rodziny w 2024 roku. Na ten cel przeznaczono dodatkowe 70 mln zł, które mają pomóc w rozszerzeniu liczby asystentów oraz poprawie jakości udzielanego przez nich wsparcia.
Asystenci rodziny odgrywają ważną rolę w systemie wsparcia. To oni pomagają w codziennych wyzwaniach wychowawczych rodzinom z problemami. Siłą rzeczy odpowiednia liczba asystentów ma kluczowe znaczenie dla skuteczności wsparcia. Ich zadaniem jest pomoc rodzinie, w tym zidentyfikowanie i wykorzystanie pozytywnych aspektów rodziny tak, aby naprowadzić ją na właściwą drogę i umożliwić samodzielne funkcjonowanie.
Coraz więcej noworodków rodzice porzucają już w szpitalu, tuż po urodzeniu
Wzrost liczby dzieci trafiających do pieczy jest związany również z rosnącą liczbą noworodków pozostawianych w szpitalach. W 2023 roku odnotowano 715 takich przypadków, także więcej w porównaniu do poprzednich lat. Bo w 2022 roku porzucono 652 noworodków, a w 2021 – 643.
Choć brakuje solidnych danych na temat przyczyn tego zjawiska, najprawdopodobniej po prostu odzwierciedla ono narastające trudności, z jakimi wiąże się wychowanie potomstwa. Żyjemy szybko, a pośpiech niestety bardzo utrudnia pełnoetatowe wcielenie się w rodzica. Na dodatek często powtarzamy błędy wychowawcze naszych ojców i matek.