Kredyt we własnym banku nie zawsze jest najbardziej opłacalny. Obalamy popularne mity dotyczące kredytów gotówkowych

Finanse Lokowanie produktu Dołącz do dyskusji
Kredyt we własnym banku nie zawsze jest najbardziej opłacalny. Obalamy popularne mity dotyczące kredytów gotówkowych

Mogłoby się wydawać, że wierny klient zawsze powinien otrzymać lepszą ofertę – niezależnie czy chodzi o warunki prowadzenia rachunku bankowego, lokaty czy o ofertę kredytu, w tym kredytu gotówkowego. W praktyce jednak nie zawsze tak jest, a kredyt we własnym banku nie zawsze jest najbardziej opłacalny. Dlaczego tak jest i jakie jeszcze mity funkcjonują w przestrzeni publicznej już od dawna?

Kredyt gotówkowy we własnym banku: czasem warto, ale nie zawsze

Jeśli ktoś po raz pierwszy zaciąga zobowiązanie finansowe, to jest wysoce prawdopodobne, że najpierw sprawdzi oferty kredytowe proponowane przez bank, w którym znajduje się jego konto osobiste. Jest to oczywiście naturalna i zrozumiała reakcja, jednak warto mieć na uwadze to, że nie zawsze oferta dla dotychczasowych klientów będzie korzystniejsza niż to, co proponują inne banki. Należałoby wtedy założyć, że banki w pierwszej kolejności rywalizują o klientów, którzy już korzystają z ich usług – co, jak łatwo się domyślić, nie do końca jest prawdą. Bankom zależy na napływie nowych klientów – i nierzadko to właśnie oni mogą liczyć na najkorzystniejszą ofertę.

Zarówno w przypadku kredytu gotówkowego, jak i lokaty, nowy klient zazwyczaj decyduje się na założenie konta osobistego w banku, który zaoferował mu korzystne warunki – korzyść ze strony banku jest zatem podwójna. To oznacza zatem, że warto zawsze sprawdzić co najmniej kilka różnych ofert kredytu. Można to łatwo zrobić przy pomocy porównywarki od Totalmoney.pl – dzięki niej potencjalny kredytobiorca sprawdzi podstawowe parametry kredytu gotówkowego, który mógłby uzyskać w danym banku.

Niskie oprocentowanie nie zawsze oznacza najniższy całkowity koszt kredytu

To kolejny, dość popularny mit, który od dość dawna funkcjonuje w przestrzeni publicznej. Sporo osób przy zaciąganiu zobowiązania gotówkowego zwraca uwagę na oprocentowanie, ale już nie na całkowity koszt kredytu – podczas gdy to właśnie ostateczny koszt zaciągnięcia zobowiązania jest znacznie istotniejszy. Warto mieć zatem na uwadze, że stosunkowo niskie oprocentowanie może mylić; lepszym pomysłem jest zatem porównanie RRSO. Jest to wskaźnik wyrażony w procentach w stosunku rocznym, wskazujący całkowity koszt kredytu, który poniesie konsument.

Kredyt gotówkowy można zaciągnąć bez sprawdzania wiarygodności kredytowej – wystarczy złożyć wniosek online

To mit, który poniekąd wyrasta z innego mitu. Mowa o utożsamiania kredytu gotówkowego online z chwilówką, czyli zobowiązaniem udzielonym przez instytucję pozabankową. W praktyce różnica dotyczy nie tylko tego, kto udziela zobowiązania (czy na jakich warunkach), ale też tego, jaka jest podstawa prawna takiego zobowiązania – a co za tym idzie, jakie są potencjalne konsekwencje dla pożyczającego.

Kredyt gotówkowy – niezależnie czy online, czy udzielany na wniosek złożony przez konsumenta w placówce bankowej – jest udzielany przez bank. To oznacza natomiast, że każdorazowo sprawdzana jest wiarygodność kredytowa klienta. Banki zobowiązane są do sprawdzenia zdolności kredytowej, danych z Biura Informacji Kredytowej oraz dokonania oceny ryzyka udzielenia kredytu wnioskującemu – zgodnie z rekomendacjami Komisji Nadzoru Finansowego. Nie ma przy tym żadnego znaczenia, czy wniosek o kredyt został złożony online, czy też nie – podobnie jak to, jak szybko zostanie rozpatrzony (często decyzja kredytowa dla wniosku złożonego przez internet pojawia się w stosunkowo krótkim czasie).

Trzeba mieć zbudowaną historię kredytową, aby otrzymać kredyt gotówkowy

Sporo osób wychodzi z błędnego założenia, że aby otrzymać kredyt – zarówno gotówkowy, jak i np. hipoteczny – trzeba mieć już zbudowaną historię kredytową. W związku z tym dużą popularnością cieszą się drobne kredyty ratalne, które mają posłużyć jako grunt do zaciągnięcia znacznie poważniejszego zobowiązania finansowego. Warto jednak mieć świadomość, że o ile dobra historia kredytowa wpłynie pozytywnie na wiarygodność kredytową danej osoby, o tyle nie trzeba wcześniej zaciągać innych zobowiązań, by móc otrzymać kredyt gotówkowy. Historia kredytowa jest zatem ważna, ale jej brak wcale nie przekreśla możliwości wzięcia kredytu.

Kredyt gotówkowy tylko na określony cel

To mit, który na szczęście traci od pewnego czasu na popularności. Jeszcze do niedawna wiele osób było przekonanych, że kredyt gotówkowy można wziąć tylko na określony cel (który w dodatku należy podać przy składaniu wniosku). W praktyce jednak nie ma znaczenia, na co kredytobiorca wyda pożyczone środki. Wyjątkiem jest jedynie wkład własny – warto pamiętać, że środki na wkład własny nie mogą pochodzić z kredytu.

Mitów dotyczących kredytu gotówkowego jest oczywiście więcej; wymienione wyżej są jednak najpopularniejsze i wciąż funkcjonują w przestrzeni publicznej. Warto mieć zatem świadomość, że bazują one na półprawdach lub błędnych informacjach – podobnie jak zresztą większość mitów ze świata finansów.

 

Artykuł powstał we współpracy z Totalmoney.pl