Już od grudnia zeszłego roku wiemy, że WIBOR w umowach kredytowych zostanie zastąpiony jednym z wariantów indeksu WIRF. Teraz natomiast poznaliśmy oficjalną nazwę nowego wskaźnika referencyjnego. Będzie ona brzmiała POLSTR, co jest pochodną słów „Polish Short Term Rate”.
POLSTR nowym wskaźnikiem referencyjnym
Prace nad nowym wskaźnikiem referencyjnym mającym zastąpić WIBOR trwają już od kilku lat. Prowadzi je Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej (KS NGR) działający przy KNF, który w toku swoich prac napotykał liczne przeszkody.
Początkowo na następcę WIBOR wybrano bowiem wskaźnik WIRON, który w 2023 r. nawet niektóre banki zaczęły stosować w swoich produktach kredytowych. Jednak wiosną 2024 r. na wniosek Ministerstwa Finansów Komitet Sterujący NGR podjął na nowo prace nad wskaźnikiem referencyjnym. W ich efekcie 10 grudnia 2024 r. poznaliśmy ostatecznego następcę WIBOR-u. Ma być nim nie WIRON, ale jeden z indeksów WIRF (Warszawski Indeks Rynku Finansowego).
Z kolei 24 stycznia 2025 r. Narodowa Grupa Robocza zadecydowała, że nowy wskaźnik referencyjny będzie się nazywał POLSTR, czyli „Polish Short Term Rate”.
Czy kredyty ze wskaźnikiem POLSTR będą tańsze?
Nowy wskaźnik referencyjny POLSTR ma być stosowany w różnych instrumentach i umowach finansowych. Przede wszystkim jednak zastąpi on WIBOR w umowach kredytowych. Czy to oznacza, że raty kredytów będą niższe? Na to liczą kredytobiorcy, ponieważ likwidacja WIBOR i zastąpienie go nowym wskaźnikiem miała z założenia obniżyć koszty kredytów, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku tych hipotecznych.
Jak dotąd administrator wskaźników referencyjnych GPW Benchmark nie publikował notowań WIRF, dlatego trudno porównać jego wysokość z WIBOR-em. Jednak stawki najbardziej zbliżonego do WIRF indeksu Polonia publikowane przez NBP są niższe od WIBOR, co daje nadzieję, że i nowy wskaźnik POLSTR będzie od niego niższy.
Jednocześnie jednak należy pamiętać, że w dotychczasowych umowach kredytowych nowy wskaźnik będzie skorygowany o tzw. spread, który zbliży go do poziomu WIBOR-u. Innymi słowy, na tańsze kredyty będą mogły liczyć głównie osoby, które podpiszą umowy kredytowe już po wprowadzeniu wskaźnika POLSTR.
Kiedy nowy wskaźnik referencyjny zastąpi WIBOR?
Jesienią zeszłego roku Komitet Sterujący NGR przesunął termin zastąpienia WIBOR nowym wskaźnikiem referencyjnym z 2025 roku na koniec roku 2027. To właśnie wtedy zatem prawdopodobnie nastąpi zmiana wskaźnika WIBOR na POLSTR we wszystkich umowach kredytowych.
W styczniu 2025 r. prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek poinformował, że obecnie Komitet Sterujący NGR pracuje nad aktualizacją mapy drogowej wdrażania nowego wskaźnika. Trwają też prace nad przygotowaniem dokumentacji przez GPW Benchmark, który, podobnie jak w przypadku WIBOR, ma być administratorem wskaźnika POLSTR.
Warto dodać, że nowy indeks stanie się nowym wskaźnikiem referencyjnym dopiero po jego pierwszym wykorzystaniu do emisji obligacji skarbowych. Z wypowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Finansów wynika natomiast, że może to nastąpić pod koniec 2025 roku. Dopiero po tym terminie zatem banki prawdopodobnie zaproponują klientom kredyty oparte na następcy WIBOR.