Polacy negatywnie oceniają stan służby zdrowia po roku rządów koalicji. Na pojedyncze świadczenia zdrowotne czekamy coraz dłużej

Społeczeństwo Zdrowie Dołącz do dyskusji
Polacy negatywnie oceniają stan służby zdrowia po roku rządów koalicji. Na pojedyncze świadczenia zdrowotne czekamy coraz dłużej

Stan polskiej służby zdrowia nie jest najlepszy, wiemy o tym nie od dzisiaj. Kolejki do lekarzy, brak możliwości szybkiej diagnozy chorób czy nawet trudności w leczeniu i wykrywaniu nowotworów, to niestety codzienność naszego kraju. Nic dziwnego, że nastroje społeczne w tej materii są złe – większość Polaków negatywnie ocenia stan służby zdrowia po roku sprawowania władzy przez koalicję rządzącą.

Rządząca koalicja ma niestety bardzo duży problem ze stanem służby zdrowia w Polsce

Pomimo tego, że obecny rząd zapowiadał w 100 konkretach zmiany, dotyczące nie tylko aborcji czy in vitro, ale także zmniejszenia kolejek na konsultacje i zabiegi, eksperci podkreślają, że tej obietnicy nie udało się niestety zrealizować. Przeciwnie, portal Rynek Zdrowia podkreśla, że pojawiły się problemy z zapłatą za nadwykonania – te nielimitowane i limitowane. Rząd zapowiadał także stworzenie Powiatowych Centrów Zdrowia, dzięki którym możliwe byłoby zapewnienie równego dostępu do diagnostyki i leczenia ambulatoryjnego pacjentów. W tej kwestii jednak także nie nic konkretnego do tej pory się nie wydarzyło.

Portal Rynek Zdrowia podkreśla jednak, że minister zdrowia Izabela Leszczyna znalazła się w trudnej sytuacji, ze względu na stan finansów Narodowego Funduszu Zdrowia. Z danych wynika nawet, że służba zdrowia od dawna nie był w tak złej sytuacji, pomimo tego, że w ustawie budżetowej na 2025 rok zapisano na ten cel 221,7 mld zł, a dotacja dla NFZ ma wynieść 18,3 mld zł. Problemem jest także rozbieżność opinii i pomysłów poszczególnych koalicjantów.

66 proc. badanych źle ocenia stan służby zdrowia po roku rządów Donalda Tuska

Nic dziwnego, że Polacy wyrażają daleko idące i jawne niezadowolenie z polityki rządu Donalda Tuska, dotyczącej służby zdrowia. Z sondażu Instytutu Badań Pollster przeprowadzonego na zlecenie Super Expressu wynika, że 66 proc. badanych ocenia negatywnie politykę rządu w tym zakresie. Z kolei tylko 22 proc. badanych jest zadowolona z polityki rządu, która dotyczy poprawy stanu służby zdrowia w Polsce.

Super Ekspress przypomniał także, że w październiku i listopadzie 2024 r. średni czas oczekiwania na pojedyncze świadczenie zdrowotne wyniósł 4,2 miesiąca. Oznacza to wzrost o 0,7 miesiąca w porównaniu z rokiem 2023. Badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej grupie 1004 dorosłych Polaków. Jego wyniki są zatem dużym ciosem nie tylko w koalicję rządzącą, ale także w samego premiera Donalda Tuska, który będzie musiał zmierzyć się z negatywnymi nastrojami pacjentów i osób, korzystających na co dzień z usług służby zdrowia w Polsce.