Coraz więcej spraw związanych z naszą działalnością gospodarczą możemy załatwić w wygodny sposób, nie ruszając się z domu. Cyfryzacja administracji oraz dedykowane platformy dla przedsiębiorców to duże udogodnienie. Dlaczego w takim razie ktoś miałby się zdecydować na wybór formy opodatkowania przelewem? Nie mam pojęcia. Zwłaszcza że ta metoda nie daje nawet pewności, że będzie skuteczna.
Opis przelewu naprawdę nie jest najlepszym pomysłem na złożenie oświadczenia woli Skarbówce
Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają ten przywilej, że mogą sobie wybrać preferowaną przez siebie formę opodatkowania dochodów. Domyślną z nich jest opodatkowanie na zasadach ogólnych, zwana także skalą podatkową. Żeby z niej skorzystać, nie musimy robić absolutnie nic. Dostępu do karty podatkowej już nie mamy, bo zabrał nam go Polski Ład. Wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych albo podatku liniowego wymaga już od nas odrobiny wysiłku.
Najważniejsze jest zachowanie terminu. W każdym przypadku mamy czas do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskasz pierwszy w danym roku przychód z działalności gospodarczej. Jeżeli uzyskamy go w grudniu, to mamy czas do końca roku. Jeśli chcemy zmienić naszą formę opodatkowania, to najprawdopodobniej mamy czas do 20 lutego, o ile osiągnęliśmy jakiś przychód w styczniu. Teoretycznie to jedyna trudność. Możemy jednak skomplikować sobie ten proces na własne życzenie.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami złożyć w tej sprawie oświadczenie Naczelnikowi Urzędu Skarbowego. Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście dokonanie zmiany danych naszej firmy przez internet. Możemy to zrobić na przykład za pośrednictwem rządowej platformy Biznes.gov.pl. Mamy także możliwość zrobienia tego bezpośrednio na platformie CEIDG. Wciąż znajdą się także przedsiębiorcy, którzy decydują się na wybór formy opodatkowania przelewem.
Jakim prawem to w ogóle miałoby działać? Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego jest to art. 60 kodeksu cywilnego:
Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej (oświadczenie woli).
W tym przypadku naszym oświadczeniem woli byłoby opisanie przelewu w taki sposób, by wskazywał on jednoznacznie na wybraną przez nas formę opodatkowania. Zamiast bawić się w tradycyjne oświadczanie czegokolwiek organom podatkowym z góry, stawiamy Skarbówkę przed faktem dokonanym.
Organy podatkowe zaczęły uznawać wybór formy opodatkowania przelewem, o ile ten został dobrze opisany
Ktoś mógłby się zacząć zastanawiać, jak na taki wybór formy opodatkowania przelewem reagują organy podatkowe. Różnie. Interpretacje podatkowe są raczej korzystne dla podatników. Przykładem może być ta z marca tego roku o sygnaturze DOP3.8220.3.2025.HTCE.
Szef Krajowej Administracji Skarbowej przyznał w niej, że ustawodawca rzeczywiście nie wymaga od podatnika trzymania się konkretnego wzorca oświadczenia o zmianie formy opodatkowania. Tym samym, jeśli podatnik zmieścił się w ustawowym terminie na złożenie oświadczenia właściwym dla jego sytuacji, to równie dobrze może mieć ono formę opisu przelewu. Warto przy tym wspomnieć, że musi z niego wynikać, jakiego konkretnie podatku dotyczy taka płatność.
Każdy, kto dokonywał przelewów podatkowych za pośrednictwem bankowości internetowej, doskonale wie, że służy do tego wybór właściwego symbolu przypisanego konkretnej daninie. Dla płatności z deklaracji rocznych będzie to symbol konkretnego formularza. Przy zaliczkach na podatek dochodowy posłużymy się symbolami PIT dla skali podatkowej, PPE dla ryczałtu oraz PPL dla podatku liniowego.
Warto przy tym wspomnieć, że wybór formy opodatkowania przelewem nie zawsze musi być przejawem ekstrawagancji przedsiębiorcy. W grę wchodzą także bardziej prozaiczne przyczyny takiego rozwiązania sprawy. W 2023 i 2024 r. dość często zdarzały się przypadki, gdy system CEIDG nie odnotowywał poprawnie zmiany wpisu. Wówczas przedsiębiorcy nieświadomie opłacali ten podatek, który w ich mniemaniu był tym właściwym.
Organy podatkowe z początku nie chciały uznawać zmian formy opodatkowania. Dopiero stosunkowo niedawna zmiana podejścia do przelewów jako formy oświadczenia woli pozwoliła polubownie rozwiązać spory z podatnikami. Okazuje się więc, że w tym szaleństwie jednak tkwi jakaś metoda.