Fotowoltaika jest w Polsce coraz bardziej popularna. Jak na razie takie instalacje pojawiają się głównie w domach jednorodzinnych. Jedni znawcy tematu twierdzą, że jest ona świetnym rozwiązaniem. Inni zaś przekonują, że zupełnie się ono nie opłaca. Jedno jest jednak pewne: starego domu nie da się ogrzać pompą ciepła zasilaną prądem wyprodukowanym przez instalację fotowoltaiczną.
Prąd z fotowoltaiki służy do zasilania urządzeń elektrycznych lub/i ogrzewania domu pompą ciepła
Fotowoltaika umożliwia produkcję energii elektrycznej z promieni słonecznych dla potrzeb danego gospodarstwa domowego. W chwili obecnej w Polsce jest ona wykorzystywana głównie w budynkach jednorodzinnych. W nieruchomościach wielolokalowych znacznie trudniej ją bowiem założyć.
Fotowoltaika w domach używana jest w dwóch zasadniczych celach. Po pierwsze, w nowych budynkach produkuje prąd zasilający wszystkie urządzenia elektryczne – włącznie z ogrzewaniem, najczęściej wykorzystującym pompę ciepła.
Po drugie, pojawia się też w starszych nieruchomościach. W nich z kolei energia z fotowoltaiki powinna służyć wyłącznie do zasilania podstawowych domowych sprzętów działających na prąd. Ogrzewanie w takich budynkach musi pochodzić z innego źródła.
Na temat opłacalności fotowoltaiki panują różne opinie. Wiele zależy w tym przypadku chociażby od tego, czy jej użytkownik korzystał z dofinansowania na jej założenie, czy też nie. Fotowoltaika nie ma ponadto w Polsce zbyt długiej historii.
Stąd jej nowi właściciele, przewidujący zwrot inwestycji np. po 10 latach, na ogół nie zetknęli się jeszcze z potrzebą pogwarancyjnej naprawy instalacji. A ta może wiązać się ze znacznymi kosztami.
W ocenie opłacalności fotowoltaiki należy jeszcze uwzględnić zmienne prawo energetyczne w Polsce, utrudniające wieloletnie planowanie inwestycji.
Fotowoltaika w starszych domach może produkować prąd do wszystkiego poza urządzeniami do ogrzewania
Załóżmy jednak nawet najbardziej optymistyczny wariat, tzn. że fotowoltaika się opłaca. W takiej sytuacji należy zwrócić uwagę na to, że w starszych domach można wykorzystywać pochodzący z niej prąd do zasilania wszystkich podstawowych urządzeń poza tymi przeznaczonymi do ogrzewania budynku.
Niska klasa energetyczna nieruchomości sprzed np. 30 lat sprawia, że dostarczanie do nich ciepła przy użyciu elektrycznej pompy zasilanej prądem z fotowoltaiki nie ma sensu.
Nieocieplanie, brak izolacji fundamentów, nieszczelne okna czy drzwi sprawiają bowiem, że tego rodzaju urządzenie może ogrzewać takie domy, działając na bardzo wysokich parametrach. A to zwyczajnie się nie opłaca, bo fotowoltaika nie wyprodukuje do tego celu odpowiedniej ilości energii.
Wydawałoby się, że wszyscy o tym wiedzą. Lecz wciąż zdarzają się przypadki rozczarowanych użytkowników fotowoltaiki w starszych domach. Nastawiają się oni na darmowe ogrzewanie z wykorzystaniem pompy ciepła.
Później zaś otrzymują ze zdumieniem rachunki opiewające na astronomicznie wysokie sumy. Dlatego też niezwykle istotna jest świadomość związana z tym, że montaż pomp ciepła połączonych z instalacją fotowoltaiczną nie ma sensu w starszych domach. W nich energia ze słońca może jedynie zasilać zwykłe domowe sprzęty.