Politechnika Śląska w Zabrzu wraz z APA Group stworzyła laboratorium przyszłości – Leonardo Lab. Rozwiązanie stworzono z myślą o osobach starszych, po przebytych urazach lub wypadkach. Choć Leonardo Lab przypomina koncepcję rodem z Iron Mana, w rzeczywistości jest to zaawansowana technologicznie realizacja wizjonerskiego domu przyszłości.
Leonardo Lab – co to jest?
Laboratorium Leonardo Lab jest owocem współpracy między naukowcami Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej w Zabrzu z gliwicką APA Group. W praktyce jest to inteligentny dom, którego działanie ukierunkowano na pomoc osobom starszym, poszkodowanym w wypadkach i nie do końca samodzielnym. Jest to przestrzeń laboratoryjna doskonaląca funkcjonowanie człowieka przez pryzmat badanych aspektów biomechanicznych ciała ludzkiego.
Aspiracją Leonardo Lab jest więc budowanie zaawansowanych technologicznie robotów monitorujących chorego, np. badających wpływ uszkodzeń powypadkowych na kręgosłup. Te same roboty będą fundamentalnym elementem konstrukcyjnym dla opracowania nowych rozwiązań technologicznych dla rehabilitantów. Mają również stanowić wsparcie w opiece nad pacjentem dla personelu medycznego.
Jak działa Leonardo Lab?
Całe pomieszczenie funkcjonuje w oparciu o platformę BMS NAZCA, opracowaną przez inicjatora pomysłu, APA Group. Sensory i mierniki systemu automatyki budynkowej NAZCA monitorują pełne opomiarowanie pomieszczenia, umożliwiając tym samym sterowanie temperaturą, oświetleniem, pomiar stężenia CO2, pyłów bądź zużytej energii elektrycznej. Intuicyjny panel umożliwia także sterowanie roletami, łóżkiem, dostęp do informacji, blokadę drzwi itp. Automatyzacja i system inteligentnych pomiarów zastępuje mozolnie tworzone statystyki i umożliwia naukowcom koncentrację na funkcjonalności konkretnie wdrażanych rozwiązań.
Czy Leonardo Lab to szansa dla młodych naukowców?
Nieprzypadkowo patronem idei Leonardo Lab jest Leonardo da Vinci. Na forum niejednokrotnie podejmowano problem, czy współczesna technologia wyglądałaby tak jak dziś, gdyby da Vinci miał narzędzia do zrealizowania swoich wizji. Podobnie przedstawia się sytuacja młodych naukowców w Polsce. Doskonałe, być może przełomowe pomysły nie mają realnej szansy na realizację. W tym projekcie chodzi o mariaż biznesu i technologii, czyli wdrażanie nowoczesnych rozwiązań, opartych o inteligentną automatykę do życia codziennego. Kooperacja naukowców i przedsiębiorców daje zatem realną szansę na komercyjne wdrożenie technologii faktycznie poprawiających jakość życia. Doświadczenie APA Group umożliwi to natomiast znacznie szybciej, niż było by to możliwe tradycyjną drogą, tylko w oparciu o działania pracowników akademickich.
Patron naukowy – Leonardo da Vinci
Spuścizna Leonarda da Vinci nie kończy się na „Damie z gronostajem” i fresku „Ostatnia wieczerza”. Da Vinci był nie tylko malarzem, ale i wizjonerem, geniuszem, artystą i rzemieślnikiem. Wielu z jego projektów nie udało mu się zrealizować za życia, z powodów prozaicznych: niedostatecznych możliwości technicznych, braku środków finansowych lub zbyt małej wiary w ich przełomowość ze strony osób trzecich. Tymczasem Leonardo da Vinci tworzył koncepty na miarę przyszłości: projekty czołgów, śmigłowców, aparat do pozyskiwania wód podziemnych i wiele innych.
Anatomia ciała Leonarda da Vinci
Da Vinci jest również ojcem powszechnych dziś soczewek kontaktowych, a także ujęcia anatomii w kontekście biomechanicznym. Rozpoznawał on bowiem ciało ludzkie jako perfekcyjnie funkcjonującą maszynę, z doskonale skorelowanym układem mięśniowym, kostnym i krwionośnym. Wykonywał imponujące drobiazgowością rysunki przekrojów anatomicznych. Pasja Leonarda da Vinci do odkrywania powiązań i struktur wspólnych w pozornie niezbliżonych do siebie dyscyplinach wyrastała po za epokę. Ta interdyscyplinarność dała inspirację do stworzenia Leonardo Lab.
Oficjalne otwarcie Leonardo Lab
Oficjalne otwarcie Leonardo Lab miało miejsce w połowie lutego. Przecięcia czerwonej wstęgi dokonali: wiceprezydent Zabrza Krzysztof Lewandowski, przewodniczący Rady Miejskiej Zabrza Marian Czochrara, rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, prof. zw. w Politechnice Śląskiej, Dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej prof. dr hab. inż. Marek Gzik, prezes APA Group Artur Pollak, a także przedstawicielka studentów Sara Sarrai. Jak mówi Marek Gzik:
W Leonardo Lab nauka i biznes łączą siły, wykorzystując możliwości jakie daje nowoczesna technologia. Żyjemy w starzejącym się społeczeństwie, a dzięki rozwiązaniom powstającym w laboratorium będziemy mogli realnie pomagać osobom najbardziej potrzebującym, niepełnosprawnym, starszym i schorowanym.
Przypomnijmy, że wg danych „Naszego dziennika”, tylko w ciągu ostatnich lat z Polski wyjechało aż 35 tys naukowców. Projekt Leonardo Lab otwiera nowe perspektywy przed naukowcami i daje nadzieję na komercjalizację polskiej myśli technicznej w kraju.