Już wkrótce każdy obywatel Unii Europejskiej będzie miał możliwość założenia całkowicie darmowego konta w dowolnie wybranym banku i SKOK-u.
Mało który klient wierzy już w istnienie darmowego konta w swoim banku. Niedawno warunki konieczne do bezpłatnego korzystania z karty płatniczej podniósł mBank. Do tego niektóre banki straszą klientów, którzy chcą odejść po podwyżkach, tak jak miało to miejsce w przypadku SK BANK. Wkrótce jednak takie procedery będą częściowo ukrócone przez odgórne przepisy.
Dyrektywa Unii Europejskiej narzuca także na Polskę obowiązek przygotowania odpowiednich ustaw. Mają one zobowiązywać banki oraz SKOKi do tego, aby w ich ofercie był dostępny całkowicie darmowy rachunek, bez żadnych dodatkowych ani ukrytych opłat. Limitem może być za to ilość miesięcznych transakcji, które zostaną ustanowione na poziomie ok. 10-15 na każde 30 dni.
Jakie możliwości będzie dawało takie darmowe konto? Przede wszystkim pozwoli wpłacać i wypłacać pieniądze – także korzystając z przelewów online czy uzyskania gotówki na zasadzie cashback. Banki będą musiały także umożliwić bezpłatne korzystanie z kart płatniczych. Istnieją także ograniczenia – klientom nie będzie można oferować dodatkowych usług, takich jak kredyty.
Dla przeciętnego obywatela UE utworzenie takich obowiązkowych ofert w bankach będzie oznaczało szereg ułatwień. Przede wszystkim, obniżą się wymogi odnośnie założenia rachunku, dzięki czemu uzyskamy go nawet przebywając tymczasowo w innym kraju członkowskim. Co za tym idzie, wyjeżdżając w celach zarobkowych, uzyskamy możliwość łatwego i bezpiecznego pobierania wypłaty prosto na konto.
Prawdopodobnie bardziej negatywną stronę nadchodzącej dyrektywy odczują nie nowi, a dotychczasowi klienci banków. Placówki zmuszone do oferowania darmowych usług prawdopodobnie dla wyrównania strat podniosą stawki za korzystanie z tych rachunków, które już dziś nakładają na swoich użytkowników dodatkowe opłaty.
Do kiedy w Polsce muszą ruszyć darmowe konta w każdym banku? Całość ustawy Ministerstwo Finansów ma obowiązek wprowadzić do końca września 2016. Od tej pory wszyscy, których nowe prawa będą dotyczyć, będą mieli kolejny rok, aby dostosować do nich swoje oferty. Wszystko wskazuje więc na to, że do jesieni 2017 odczujemy unijne zmiany.
Zastanawiasz się jakie obowiązki wobec klientów mają banki spełniając założenia obecnych ofert, a może masz problemy z wywiązywaniem się SKOK-ów z umów? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.