Jedna z włoskich szkół postanowiła nagradzać najlepszych uczniów nagrodami pieniężnymi za doskonałe wyniki w nauce. Pieniądze za świadectwo z paskiem to pomysł, który dzieli środowisko naukowe i prawdopodobnie ma tyle samo zwolenników, co przeciwników.
„Sponsoring” ma sens
Pieniądze na nagrody pochodzą nie tylko ze szkolnej kasy, ale również od lokalnych sponsorów, u których uczniowie technikum odbywają praktyki. Nagrody mają motywować uczniów do osiągania jak najlepszych wyników w nauce i są przyznawane niezależnie od stypendiów. Ich wysokość nie jest oszałamiająca, ale dla ucznia kwota od 100 do 150 euro jest już całkiem niezłym zastrzykiem gotówki. Sponsorzy zyskują tym samym większe szanse na pozyskanie wartościowego pracownika.
Przesada czy dobry pomysł?
Przeciwnicy tego rodzaju nagród twierdzą, że gratyfikacje pieniężne to zwykłe przekupstwo, a chęć do nauki powinna być motywowana ambicją. Zgoda. Z drugiej strony trudno przyczepić się do czegoś, co działa i daje zamierzony efekt. Skoro dla pracownika najlepszą motywacją jest wysoka premia, to dlaczego nie nagradzać finansowo uczniów z najlepszymi wynikami w nauce? Jak mówi dyrektor technikum w toskańskim Arezzo, Silvana Valentini: „To sposób na to, by zachęcić młodzież, zmotywować ją do nauki i krzewić właściwe zachowanie w klasie”. Włoskie szkoły borykają się, bowiem, z falą przemocy, natomiast otrzymanie nagrody finansowej warunkowane jest również wysoką oceną za zachowanie.
Pieniądze za świadectwo z paskiem to strzał w 10!
Sami zainteresowani twierdzą, że pieniądze za świadectwo z paskiem to rewelacyjny pomysł i skuteczna motywacja do nauki. Wielu z nich przyznało, że dopiero taki motywator okazał się dla nich efektywny. Nauczyciele są jednak podzieleni. W obliczu kryzysu edukacyjnego we Włoszech, każda zachęta do nauki wydaje się słuszna, jednak psychologowie podtrzymują, że jest to kształtowanie złych nawyków. Nauka dla pieniędzy powoduje, że poziom zdobytej wiedzy jest mniej istotny niż jej wymiernik finansowy i kształtuje materialne podejście do rozwoju osobistego.
5 tysięcy euro dla najlepszych
Dyrektor technikum w Arezzo zadecydowała, że przeznaczy na nagrody finansowe dla uczniów około 5 tys. euro. Największa część z puli to kwota pochodząca z ograniczenia reklamy szkoły w mediach. O ile na włoskich uczelniach wyższych nagrody finansowe nie są niczym nadzwyczajnym, o tyle w szkołach średnich to niemal novum. Do znanych praktyk należy natomiast nagradzanie uczniów bonami do wykorzystania w przedsiębiorstwach sponsorujących dane placówki.
7,5/10
Dokładnie taki wynik muszą osiągnąć uczniowie, by otrzymać pieniądze za świadectwo z paskiem. Istotna jest też nota z zachowania, która musi wynosić minimum 9/10. Spośród 930 uczniów toskańskiego technikum, aż kilkudziesięciu otrzyma w tym roku gratyfikację finansową.