Goście na domówce wyrzucili z okna butelkę i trafili w cudzy samochód – kto zapłaci? Imprezowicze, najemca czy właściciel mieszkania?
Naczelna zasada jest taka, że szkodę wyrządzoną trzeba naprawić. Często jednak pojawia się problem wskazania winnego. Gdy np. jeden kierowca obetrze na parkingu drugiego, przyjęło się zostawiać za wycieraczką kartkę z danymi. Bez tego ciężko dociekać sprawiedliwości. Z drugiej strony, często to właśnie nie sumienie, a ryzyko, że teren jest monitorowany i sprawca zostanie pociągnięty do większej odpowiedzialności, skłania nieostrożnych kierowców do przyznania się do winy.
Czasem jednak nawet widząc samo zajście, ciężko jest wskazać tego, kto chcący lub niechcący wyrządził krzywdę osobie lub uszkodził rzecz. Nawet, gdy uda się to zrobić, może on odsuwać od siebie odpowiedzialność. Dobrym przykładem na to jest wyrzucenie przez okno przedmiotu, który zbija szybę samochodu.
Po pierwsze, w takich sytuacjach ważne jest, aby właściciel pojazdu widział zdarzenie lub w okolicy był monitoring. Jeżeli nie – oby miał dobre ubezpieczenie lub trafił na uczciwych winowajców. Po drugie, istotne żeby był w stanie wskazać z którego okna poleciała np. butelka czy doniczka. Gdy uda mu się to zrobić, praktycznie nie musi przejmować się tym kto rzeczywiście zawinił.
Po wskazaniu lokalu, z którego wypadł przedmiot i w związku z tym wystąpiły szkody, to osoby w nim przebywające powinny wskazać odpowiedzialnego. Tylko czy rzeczywisty winowajca nie ucieknie od konsekwencji, twierdząc że to nie jego mieszkanie? I czy z kolei wynajmujący nie powie, że on nie odpowiada za swoich gości, a całość ma zapłacić prawowity właściciel lokalu?
Na szczęście, taką kwestię sporną w jasny sposób reguluje kodeksy cywilny:
Art. 433. Za szkodę wyrządzoną wyrzuceniem, wylaniem lub spadnięciem jakiegokolwiek przedmiotu z pomieszczenia jest odpowiedzialny ten, kto pomieszczenie zajmuje, chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą zajmujący pomieszczenie nie ponosi odpowiedzialności i której działaniu nie mógł zapobiec.
Osoby, które w wyniku niefortunnego wydarzenia są stratne, powinny w przypadku wątpliwości lub konfliktu opłatę za zniszczenia odebrać od właściciela lub najemcy. Ten z kolei powinien ją uiścić będąc częściowo odpowiedzialnym za gości, lecz później samodzielnie działać w kwestii odzyskania pieniędzy od faktycznego winowajcy.
Pamiętajmy, że w przypadku wielu wypadków odszkodowanie da się uzyskać. Koniecznie zapoznajmy się dokładnie z warunkami swojego ubezpieczenia, rozważając w jakich okolicznościach pieniądze będą nam wypłacone. Starajmy się też zarejestrować miejsce zdarzenia, robiąc zdjęcia lub szukając najbliższych kamer monitoringu i pozyskiwać z nich nagrania.
Nie wiesz jak uzyskać odszkodowanie, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.
Fot. tytułowa: shutterstock.com