Czarne chmury nad firmą Wonga. Największa brytyjska firma pożyczkowa jest na skraju upadłości. Powód? Pożyczkobiorcy mają pretensję, że firma nie sprawdzała, czy mogą wziąć pożyczkę. Ale może się znaleźć lekarstwo na kłopoty Wonga.com – sprzedaż polskiego oddziału, który dla odmiany radzi sobie bardzo dobrze.
Skąd się wzięły kłopoty Wonga.com? W 2017 roku brytyjski ombudsman finansowy (coś w rodzaju naszego Rzecznika Praw Konsumenta) otrzymał niemal 2,4 tys. skarg od klientów Wonga.com. 53 proc. skarg rozparzono niekorzystnie dla pożyczkodawcy. Na jakiej podstawie? Otóż pechowi klienci uznawali, że… Wonga udzielała kredytów bez wcześniejszego sprawdzenia, czy będą je w stanie spłacić. A że na Wyspach sprawdzać to trzeba, to teraz firma wpada w tarapaty. I tak zresztą firma jest teraz na kroplówce. W ostatnich tygodniach odstała zastrzyk pieniędzy od udziałowców. Aż 10 mln funtów miało pomóc w utrzymaniu płynności finansowej, jak się okazuje i to jednak było za mało.
Co dalej? Ciekawą informację podała telewizja informacyjna Sky News. Według niej, Wonga planuje „sprzedaż niektórych aktywów, w tym cennej polskiej spółki zależnej”. Co na to polska Wonga? Zapewnia, że nic się nie dzieje.
– Wonga w Polsce działa normalnie, bez zmian. Udzielamy pożyczek, obsługujemy je. Dla klientów nic się nie zmienia – powiedziała Money.pl Eliza Więcław z polskiego oddziału Wonga. Przy okazji zdradziła, jak Wonga.com sobie radzi na naszym rynku. – Ubiegły rok firma zakończyła zyskiem w wysokości 6 mln zł i rozwija ofertę pożyczek ratalnych – powiedziała.
Wonga.com. Bo w Polsce klienta sprawdzać nie trzeba
Firma działa również w Hiszpanii i RPA. Czemu w Polsce jej kłopoty znamy tylko z mediów – i to brytyjskich, a nie nie naszych? Wygląda na to, że po prostu nasze prawo jest znacznie mniej restrykcyjne od tego brytyjskiego. U nas hasła typu „gotówka w 15 minut” jednak nie zapalają od razu w nas czerwonych lampek. Niech dowodem będzie to, że chwilówkę można ciągle dostać u nas na każdym kroku. I jakoś mimo kolejnych afer, po „szybkie pieniądze” ciągle ustawiają się kolejki. Co innego Brytyjczycy – być może nauczeni kryzysem sprzed dekady podchodzą do „szybkich pożyczek” już zupełnie inaczej. Paradoksalnie jednak to polscy klienci mogą teraz uratować brytyjską firmę.
Wypada jednak skierować apel do Brytyjczyków, którym marzy się szybka gotówka w 15 minut. Może najpierw sami sprawdźcie, czy was na nią stać i czy poradzicie sobie z jej spłatą. czytajcie też to, co jest pod gwiazdką. Serio nie zaszkodzi. Szkoda, że tego wszystkiego jeszcze Brytyjczycy się nie nauczyli – mimo tego, że od kryzysu finansowego minęło już przecież dziesięć lat.
Jak zapewnia nas jednak firma Wonga, nie jest jednak tak, że pożyczki są przyznawane automatycznie. – Wonga Polska sprawdza zdolność kredytową każdego klienta. Korzystamy przy tym nie tylko z danych deklaratywnych, ale także źródeł zewnętrznych takich jak bazy BIK i BIGów. Każda z osób, które składają w Wonga wniosek o pożyczkę jest sprawdzana w tych bazach. W 2013 r. Wonga (jako pierwsza firma pożyczkowa na polskim rynku) zaczęła współpracować z Biurem Informacji Kredytowej.Wonga akceptuje jedynie 37 procent wniosków o pożyczkę – mówi nam Weronika Parys z firmy.