Praca aktora zwykle kojarzy się z ponadprzeciętnymi zarobkami. Ale dotyczy to przede wszystkim bardzo rozpoznawalnych artystów, np. grających w filmach skierowanych do szerokiego grona publiczności czy w serialach. Zwykle stosunkowo niewiele zarabiają np. aktorzy teatralni. Zdarza się nawet, że otrzymują wynagrodzenie w wysokości płacy minimalnej lub jeszcze niższe.
Bardzo trudno dostać się na studia aktorskie, a ich ukończenie nie gwarantuje sukcesu
Nie należy chyba nikogo przekonywać do tego, jak trudno zostać aktorem. Niełatwo trafić do tego zawodu bez specjalistycznego przygotowania. Realne szanse na zaistnienie daje ukończenie szkoły teatralnej lub filmowej.
A dostanie się na takie studia jest niezwykle skomplikowanym zadaniem. Stąd np. aktorstwo od lat wymieniane jest wśród najbardziej obleganych kierunków. W porównaniu z nim dużo łatwiej dostać się np. na medycynę.
Z tego powodu studiowanie aktorstwa często utożsamia się wręcz z wygraną na loterii. Ale w dzisiejszych czasach sukces osób, które kończą ten kierunek, wcale nie jest pewny.
Jeszcze parę dekad temu każdy absolwent aktorstwa mógł liczyć na stałą pracę po studiach w którymś z publicznych teatrów. Zarobki uzyskiwane z zatrudnienia w takiej instytucji, na początku oscylujące często w okolicach najniższej krajowej, pozwalały na pewną stabilizację we wczesnej dorosłości.
Osoby pracujące w teatrach miały zagwarantowane podstawowe potrzeby. Po godzinach starały się o role w filmach. Gdy pojawiało się ich sporo, stopniowo rozluźniały związki z teatrami.
Aktorom po studiach bardzo trudno otrzymać stałą pracę w teatrze
Czasy stabilnego zatrudnienia w takich instytucjach to już odległa przeszłość. Obecnie etaty w publicznych teatrach, nawet za najniższą krajową, znajdują się dla nielicznych absolwentów aktorstwa.
Zamiast tego jedyna realna oferta to umowy zlecenia lub umowy o dzieło, opiewające na śmiesznie niskie kwoty za udział w niektórych spektaklach.
Jeśli będący w takiej sytuacji młody absolwent aktorstwa nie otrzyma żadnych znaczących ról w filmach, to może być w dużo gorszym położeniu niż jego koledzy z liceum, którzy w ogóle nie poszli na studia.
To, ile mogą zarobić aktorzy, zależy od ich otwartości na różne propozycje
Zarobki aktorów, zresztą jak wszystkich artystów, są zróżnicowane. Bez wątpienia wiele zależy od ich inicjatywy i otwartości na przyjmowanie zleceń, takich jak np. udział w reklamach, prowadzenie imprez czy dubbing.
Sam stosunek wobec tego rodzaju przedsięwzięć wśród aktorów bywa odmienny. Jedni chętnie do nich dołączają, by móc się utrzymać ze swojej pasji.
Inni zaś nie przyjmują takich zleceń, motywując swoją odmowę tym, że nie licują one z powagą ich powołania. Ktoś, kto postępuje w ten sposób, rzeczywiście może przymierać głodem, zwłaszcza jeśli nie ma etatu w teatrze.