Po Nowym Roku wyższe kary za brak polisy OC

Gorące tematy Moto Dołącz do dyskusji (1)
Po Nowym Roku wyższe kary za brak polisy OC

Kierowcy po Nowym Roku muszą się liczyć z tym, że będą wyższe kary za brak polisy OC.

Polisy OC są obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. W zależności od długości posiadanego prawa jazdy, czystego konta lub wypadkowości danego kierowcy, a także oczywiście wartości i kondycji danego pojazdu ustalane są stawki ubezpieczeń. Za brak opłaconego ubezpieczenia grożą wysokie kary. Od 2016 roku kary za brak polisy OC wzrosną.

Obecnie kary za brak polisy OC wynoszą 3700 zł w przypadku pojazdu osobowego, 5550 zł, jeśli chodzi o pojazd ciężarowy i 620 zł za inne pojazdy. Nie są to niskie kwoty, szczególnie biorąc pod uwagę to, że polisy kosztują znacznie mniej, a konsekwencje finansowe są dzięki nim znacznie niższe, gdy dojdzie do jakiegokolwiek wypadku.

Najwięcej przypadków, w których kierowca nie ma ubezpieczenia OC, to nie są sytuacje, w których ktoś z rozmysłem nie ubezpieczył samochodu, ale te, w których zapomniano o zapłacie raty lub przedłużeniu ubezpieczenia. Warto wpisać sobie datę opłaty kolejnej raty lub przedłużenia ubezpieczenia w smartfona. Kalendarze w tych poręcznych urządzeniach są w stanie skutecznie przypomnieć o ostatecznej dacie. Może to uchronić przed przykrymi konsekwencjami.

Pamiętajmy, że konsekwencje braku OC to nie tylko ewentualna dotkliwa kara, ale także konieczność zapłacenia z własnej kieszeni za remont samochodu po wypadku i to nie tylko swojego, ale także ofiary, jeśli to kierowca zawinił. Dodatkowo możliwe, że trzeba będzie płacić odszkodowanie ofiarom, a to także mogą być bardzo wysokie kwoty. Jeśli mamy ubezpieczenie, to wszystko pokryje polisa, o ile nie ma przeciwwskazań, takich jak choćby bycie pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych substancji odurzających.

Wspomniałem na początku, że po Nowym Roku kierowcy muszą się liczyć z tym, że będą wyższe kary za brak polisy OC. Podwyżka ma wynieść 6 proc., a ogłosił to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Pamiętajmy także, że jeśli od upłynięcia okresu ochrony zapewnianej przez OC upłynęło mniej niż 3 dni, to kara wyniesie tylko 20 proc. kary, a gdy jest to 3-14 dni, to kara wyniesie 50 proc. stawki. AC nie jest obowiązkowe.

Masz jakiekolwiek wątpliwości lub problemy z ubezpieczeniem pojazdu, ekzekwowaniem wypłaty ubezpieczenia lub dochodzeniem swoich praw od osoby nieubepieczonej i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com