„Przyjmiecie uchodźców lub… stracicie dotacje z Unii Europejskiej”

Gorące tematy Zagranica Dołącz do dyskusji (16)
„Przyjmiecie uchodźców lub… stracicie dotacje z Unii Europejskiej”

Pomysł Austrii polega na daniu opornym krajom wyboru – przyjmiecie uchodźców lub stracicie dotacje z Unii Europejskiej.

Media prześcigają się w doniesieniach dotyczących problemu uchodźców z krajów objętych wojnami domowymi, rozszerzaniem się frontu walki z ISIS, a także z innych, zazwyczaj biedniejszych obszarów Afryki. Wiele państw nie jest w stanie poradzić sobie z imigrantami. Politycy z Austrii wpadli na pomysł, jak zmusić kraje, które nie chcą przyjąć imigrantów. Chce dać wybór: przyjmiecie uchodźców lub stracicie dotacje z Unii Europejskiej.

Uchodźcy, nielegalni imigranci, to duży problem dla wielu krajów. Państwa, do których przybywa uchodźców, liczą ich już w setki tysięcy. Jak twierdzą, nie są w stanie zająć się nimi tak, aby zapewnić im humanitarne warunki oczekiwania na azyl i chcą, aby zaangażowały się w ten proces inne kraje, które do tej pory nie wyrażały na to zgody.

Największe opory przed przyjmowaniem uchodźców mają kraje bloku wschodniego, w tym także Polska, ale też Wielka Brytania czy Dania. Największe grupy uchodźców trafiają głównie do Grecji, Włoch i Niemiec. Jak podają statystyki, niemal 90 proc. wszystkich imigrantów trafia do 9 z 28 państw członkowskich UE. Właśnie te 9 państw oczekuje, że pozostałe zaangażują się w proces przyjmowania i udzielania azylu uchodźcom i nie będą oczekiwały, że tylko niektórzy zrzeszeni będą brali udział w tym procesie.

Austriacy przedstawili pomysł, który ma zaktywizować pozostałe kraje, które do tej pory opierały się fali imigrantów i nie wyrażały ochoty przyjęcia ich i zapewnienia im azylu. Chodzi o wybór, jaki chcą dać tym państwom: przyjmiecie uchodźców lub stracicie dotacje z Unii Europejskiej. Podkreślają też, że przynależność do UE to nie tylko dotacje i inwestycje, ale też obowiązki i współpraca pomiędzy wszystkimi członkami Wspólnoty.

Jednym z czynników, który przelał czarę goryczy Austriaków, była porzucona niedawno ciężarówka na węgierskich numerach rejestracyjnych, w której odnaleziono ciała 71 nielegalnych imigrantów, którzy najprawdopodobniej byli przemyceni w niej na teren Austrii, ale niestety nie przeżyli podróży. Zaostrzono kontrole graniczne, a snute są plany wprowadzenia konieczności kontroli tożsamości przy przekraczaniu granic w strefie Schengen.

W wielu domach, na spotkaniach towarzyskich, a także w firmach toczy się wiele dyskusji na temat tego, czy Polska powinna przyjąć do siebie imigrantów, którzy często wywodzą się z Islamu, ale też jest wśród nich sporo chrześcijan i wyznawców innych religii. Padają przykłady dzielnic w dużych miastach we Francji, Włoszech, Niemczech i Wielkiej Brytanii, gdzie mieszkają już niemal tylko i wyłącznie imigranci z danego kraju.

Często Ci ludzie nie asymilują się z mieszkańcami danego kraju, nie podejmują pracy, licząc na świadczenia socjalne, które także są solą w oku wielu samorządów, polityków i działaczy społecznych. Zdarzają się wśród nich ludzie chcący podjąć pracę, ale też spotykają się z niechęcią pracodawców, którzy im nie ufają, szczególnie że spora ich część nie mówi dobrze w danym języku, a i kultura często nie pasuje szefostwu, czy pracownikom.

A co o problemie imigrantów, nielegalnych uchodźców i ich przyjmowaniu do Polski sądzą nasi czytelnicy?

Masz problemy lub wątpliwości związane z nielegalnymi imigrantami, procedurą przyjmowania polskiego obywatelstwa i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com