„Przyjmiecie uchodźców lub… stracicie dotacje z Unii Europejskiej”

Gorące tematy Zagranica dołącz do dyskusji (16) 01.09.2015
„Przyjmiecie uchodźców lub… stracicie dotacje z Unii Europejskiej”

Maciej Lewczuk

Pomysł Austrii polega na daniu opornym krajom wyboru – przyjmiecie uchodźców lub stracicie dotacje z Unii Europejskiej.

Media prześcigają się w doniesieniach dotyczących problemu uchodźców z krajów objętych wojnami domowymi, rozszerzaniem się frontu walki z ISIS, a także z innych, zazwyczaj biedniejszych obszarów Afryki. Wiele państw nie jest w stanie poradzić sobie z imigrantami. Politycy z Austrii wpadli na pomysł, jak zmusić kraje, które nie chcą przyjąć imigrantów. Chce dać wybór: przyjmiecie uchodźców lub stracicie dotacje z Unii Europejskiej.

Uchodźcy, nielegalni imigranci, to duży problem dla wielu krajów. Państwa, do których przybywa uchodźców, liczą ich już w setki tysięcy. Jak twierdzą, nie są w stanie zająć się nimi tak, aby zapewnić im humanitarne warunki oczekiwania na azyl i chcą, aby zaangażowały się w ten proces inne kraje, które do tej pory nie wyrażały na to zgody.

Największe opory przed przyjmowaniem uchodźców mają kraje bloku wschodniego, w tym także Polska, ale też Wielka Brytania czy Dania. Największe grupy uchodźców trafiają głównie do Grecji, Włoch i Niemiec. Jak podają statystyki, niemal 90 proc. wszystkich imigrantów trafia do 9 z 28 państw członkowskich UE. Właśnie te 9 państw oczekuje, że pozostałe zaangażują się w proces przyjmowania i udzielania azylu uchodźcom i nie będą oczekiwały, że tylko niektórzy zrzeszeni będą brali udział w tym procesie.

Austriacy przedstawili pomysł, który ma zaktywizować pozostałe kraje, które do tej pory opierały się fali imigrantów i nie wyrażały ochoty przyjęcia ich i zapewnienia im azylu. Chodzi o wybór, jaki chcą dać tym państwom: przyjmiecie uchodźców lub stracicie dotacje z Unii Europejskiej. Podkreślają też, że przynależność do UE to nie tylko dotacje i inwestycje, ale też obowiązki i współpraca pomiędzy wszystkimi członkami Wspólnoty.

Jednym z czynników, który przelał czarę goryczy Austriaków, była porzucona niedawno ciężarówka na węgierskich numerach rejestracyjnych, w której odnaleziono ciała 71 nielegalnych imigrantów, którzy najprawdopodobniej byli przemyceni w niej na teren Austrii, ale niestety nie przeżyli podróży. Zaostrzono kontrole graniczne, a snute są plany wprowadzenia konieczności kontroli tożsamości przy przekraczaniu granic w strefie Schengen.

W wielu domach, na spotkaniach towarzyskich, a także w firmach toczy się wiele dyskusji na temat tego, czy Polska powinna przyjąć do siebie imigrantów, którzy często wywodzą się z Islamu, ale też jest wśród nich sporo chrześcijan i wyznawców innych religii. Padają przykłady dzielnic w dużych miastach we Francji, Włoszech, Niemczech i Wielkiej Brytanii, gdzie mieszkają już niemal tylko i wyłącznie imigranci z danego kraju.

Często Ci ludzie nie asymilują się z mieszkańcami danego kraju, nie podejmują pracy, licząc na świadczenia socjalne, które także są solą w oku wielu samorządów, polityków i działaczy społecznych. Zdarzają się wśród nich ludzie chcący podjąć pracę, ale też spotykają się z niechęcią pracodawców, którzy im nie ufają, szczególnie że spora ich część nie mówi dobrze w danym języku, a i kultura często nie pasuje szefostwu, czy pracownikom.

A co o problemie imigrantów, nielegalnych uchodźców i ich przyjmowaniu do Polski sądzą nasi czytelnicy?

Masz problemy lub wątpliwości związane z nielegalnymi imigrantami, procedurą przyjmowania polskiego obywatelstwa i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com

16 odpowiedzi na “„Przyjmiecie uchodźców lub… stracicie dotacje z Unii Europejskiej””

 1. Mam pytanie, czy jeśli jestem na wschodzie Polski i ktoś nielegalnie próbuje przekroczyć granicę mojego kraju to mogę do niego strzelać?

 2. Niemcy konfiskują prywatne nieruchomości. Spodziewajcie się tego samego w PL. ;)

  Miliony Polaków musiało wyjechać za chlebem, a pozostali będą utrzymywać setki tysięcy nie pracujących uchodźców.
  natemat pl/153121,niemcy-juz-nie-moga-pomiescic-uchodzcow-niektore-miasta-nie-wykluczaja-konfiskaty-prywatnych-nieruchomosci

 3. Ten nasz kochany kraj ucina ulgi i daj ludziom coraz mniej kasy, trzeba samemu odkładać na emeryturę, wieczny brak kasy. No chyba, że chodzi o biednych polityków i dowódców najbiedniejszej instytucji w znanej nam historii znanego nam wszechświata, której to nigdy gmachów jak pałaców mało(ZakładUtylizacjiSzmalu), tu jest jej w nadwyżce.
  Pewnie dla nierobów jak zwykle się znajdzie, w końcu tyle on krajowi dał, zwłaszcza względem zwykłego obywatela. Okradnie taki jeden z drugim sklepik osiedlowy i spędzą zimę w lepszych warunkach, niż ich ofiara, czy ludzie w szpitalach.

 4. Ale to ma być kara czy nagroda? Bo jak dla mnie to odcięcie się od dotacji to mega plus i mówię całkowicie poważnie. Jeśli Austria chce nas straszyć to powinni zakomunikować coś typu: „nie przyjmujecie emigrantów – dostaniecie dotacje”

 5. Znam osobę, która miała kontakt z osobami przesiedlonymi do Kazachstanu. Najpierw przyjeżdżają, nie radzą sobie, jak już mopsy nie chcą im pomagać, wyjeżdżają spowrotem. Jakbyśmy przyjmowali, to albo można im dawać pieniądze na przeżycie i będą siedzieć w domach i nic nie robić, albo nie dawać i będą siedzieć na ulicach żebrając i kradnąc.

  • Jak śmiesz skrytykować „uchodźców” z selfie stickami? Jak śmiesz wyrazić swoje zdanie w wolnym demokratycznym kraju? Masz być poprawny politycznie albo wujek Orwell się obrazi.

 6. Austria już ostatnio przyjęła 71 całkowicie bezproblemowych imigrantów, więc teraz bardzo gorąco zachęcają innych…

 7. Kurczę ja nie wiem z czego wynika ale bezprawnik porusza temat, który wszędzie wywołuje gównoburzę i w komentarzach jest cisza. Jakby Ewa Lalik ten temat ruszyła to komentarze byśmy liczyli w setkach i to licząc tylko te w których ktoś dochodzi kwestii zawodu wykonywanego przez matkę oponenta :D

 8. Ludzie stracili dach nad głową – rozumiem to. Chcą ratować własne życie – rozumiem to.

  Uważam jednak, że wpuszczanie każdej ilości imigrantów nie jest dobrym wyjściem. Jak już inni pisali, tacy ludzie mogą postąpić dwojako – albo liczą na socjal (czyt. my ich utrzymujemy), albo trafiają na ulicę i zaczynają żebrać, nagabywać, napadać, kraść, może i zabijać.

  Nie asymilują się. We Francji do niektórych dzielnic policja boi się wejść. W Wielkiej Brytanii Boże Narodzenie nie jest już Bożym Narodzeniem, żeby nikogo nie obrazić. To nie jest normalne. Nie chcę tego w Polsce.

  Od razu mówię – proszę mi nie zarzucać jakiegoś nacjonalizmu, rasizmu czy innego -izmu. Znam mieszkających w Polsce ludzi o innym kolorze skóry i dopóki pracują jak my, mówią jak my, płacą podatki jak my, nie mam nic przeciwko nim.

  Rozwiązania obecnego problemu migracji trzeba szukać u źródła. Zrobić coś, żeby ludzie nie uciekali ze swojego kraju. Niestety świat zachodni trochę się do tej burzy przyczynił: „Gdzieś tam daleko, za górami, za lasami, za morzami żyją nieszczęśliwi ludzie. Uszczęśliwmy ich na siłę i dajmy im demokrację”. No i mamy – ISIS, radykałów religijnych i zwykłych postrzeleńców. O dyktatorach można powiedzieć bardzo wiele złego, ale trzeba przyznać jedno – póki są u władzy i trzymają wszystkich za mordę, to jest względny spokój.

  • Najbardziej mnie zastanawia jedno: czemu azjaci nie mają aż takich problemów z rasizmem jak reszta? Czy to nie wynika z tego, że oni zwykle…. Pracują i nie domagają się przywilejów?

 9. imigranci czy uchodźcy to skutki wadliwego systemu ekonomiczno-gospodarczego… gdyby ci kretyni nie żyli w oderwaniu od rzeczywistości to dzisiaj w każdym państwie ludzie zarabiali normalnie i dobrze, niestety, ale póki co burdel w świecie tylko udowadnia, że ‚wielcy’ tego świata to przygłupy

 10. Stanowczo jestem za tym, żeby ich przyjąć. Pod warunkiem, że zapewnimy tym darmozjadom takie warunki pobytu, że sami stąd się wyniosą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *