Jeszcze nie rozstrzygnęło się na co zostaną przeznaczone środki z tegorocznego budżetu obywatelskiego w poszczególnych gminach, ale dla mnie nieformalnym zwycięzcą już teraz jest Szczecin, który rozważa budowę pierwszego w Europie lądowiska UFO.
Biorąc pod uwagę fakt, że odkryliśmy wodę na Marsie, to choć nie determinuje to tego faktu jednoznacznie, to jednak rośnie prawdopodobieństwo, że życie w kosmosie może być o wiele bardziej powszechne niż nam się pierwotnie wydawało. A ponieważ na Ziemi wolimy zajmować się błahostkami, marnować pieniądze na głupie wojny i inne dyrdymały, niewykluczone, że najpierw to nas odwiedzą przybysze z kosmosu, a nie odwrotnie.
Szczecin wnikliwie analizując sytuację na świecie i we wszechświecie, chce się na taką okoliczność przygotować. Kontakt z kosmitami to w dużej mierze szansa na pozyskanie nowych technologii i wynegocjowanie dla siebie jak najbardziej korzystnych warunków ewentualnej współpracy. Nic zatem dziwnego, że Polacy już teraz myślą o tym, jak zabiegać o kontakt z potencjalnym sojusznikiem na przykład w walce przeciwko globalnemu ociepleniu, głodnym dzieciom, Rosji i Państwu Islamskiemu.
Szczecinianie rozważają właśnie budowę pierwszego w Europie lądowiska dla UFO. Oczywiście pragmatyczni mieszkańcy północnej Polski mają też Plan B – na wypadek gdyby kosmici nie zjawili się w najbliższym czasie. Lądowisko mogłoby posłużyć jako atrakcja turystyczna dla osób z całej Europy – w tym sąsiadujących Niemiec – jak również miejsce spotkań czy imprez kulturalnych. Miałoby ponadto przyciągnąć do miasta duży festiwal muzyczny, a także stać się alternatywą dla kurczącej się w Szczecinie przestrzeni do zabawy. Lokalizacja w pobliżu lotniska zapewniłaby też mieszkańcom miasta odpowiednią odległość od centrum zabaw, dzięki czemu unikaliby niepotrzebnego bałaganu i hałasu. Szacowany koszt całej inwestycji wraz z dodatkowymi świadczeniami marketingowymi to 570 tys. złotych.
Głównym elementem zadania jest umiejscowienie sceny-trybuny o futurystycznym kształcie odwróconej kopuły. Konstrukcja oparta na lekkich elementach rusztowaniowych i obłożona materiałem plandekowym zda egzamin na trudnym terenie lotniska Dąbie. Proponowany wymiar to 16 m szerokości, 12 m głębokości i 2,5 m wysokości ze stałym elementem szerokich schodów. Na okoliczność i potrzeby widowisk wymagałaby rozbudowy o zadaszenie wraz z aparaturą, wieżami nagłośnieniowymi i opcjonalnie strukturami pod ekrany LED. Takie usługi leżą w zakresie wyspecjalizowanych firm eventowych i należy im zapewnić odpowiednie punkty zakotwiczenia i balastowania. – czytamy na stronie internetowej akcji
Budżet obywatelski, zwany też budżetem partycypacyjnym to oddolna inicjatywa obywatelska. Po raz pierwszy w Polsce w 2011 roku w ramach takiej akcji o losach swojej gminy decydowali mieszkańcy Sopotu. Od tego czasu stopniowo przyłączają się do tej inicjatywy kolejne polskie miasta.
Fot. w arytkule: Organizatorzy akcji, Lepszy Szczecin