Jak wybrać dobry komputer do firmy? Nie można patrzeć tylko na cenę, liczyć, ile zaoszczędzimy na konkretnych częściach. Podstawą jest przecież dobry, szybki procesor – a takie można dostać w atrakcyjnej cenie, jeśli wie się, czego szukać.
Wybór dobrego komputera do firmy tylko pozornie jest sprawą łatwą. Niektórzy zbyt przedsiębiorczy osobnicy uważają, że na wszystkim można przyoszczędzić, dobry komputer to przecież także ten pięcioletni, używany składak, na którym nawet Windows 7 dostaje zadyszki. Oszczędność na sprzęcie oznacza jednak spowolnienie pracy całej firmy i ostatecznie wygeneruje więcej strat, niż zysków. Znam historię drobnego przedsiębiorcy, który kupił kiedyś używane części po taniości, do ich złożenia najął swojego siostrzeńca i w efekcie z trzech zakupionych komputerów w miarę dobrze działał tylko jeden, w pozostałych dało się zainstalować co najwyżej Windows 98.
Dla czytelników Bezprawnika, partner naszego tekstu przygotował specjalną ofertę leasingową.
Sprzęt komputerowy – i to dobrej jakości – można wziąć w leasing. Trzeba tylko wiedzieć, czego się szuka i pamiętać, że wybór właściwej marki gwarantuje najwyższą jakość – w przeciwnym razie pan w serwisie rozłoży ręce i zapyta, kto nam to sprzedał.
Komputer do firmy
Jeśli wybieramy komputer do biura, musimy wybrać w miarę przyzwoitą kartę graficzną, ale nie ona jest najważniejsza. Bezawaryjny, tani procesor będzie tu podstawą i zapewni nam płynną pracę na długie lata. Najlepsze są te zintegrowane z GPU, szeroką ofertę może zaproponować tu Intel, który produkuje przede wszystkim takie urządzenia. Procesor powinien mieć przynajmniej 8 GB RAM-u. Warto do tego również zainwestować w dobry dysk SSD, wyeliminuje on również problemy z powolnym doczytywaniem danych z dysku – jest także cichy i bardzo usprawnia pracę. Komputer będzie wtedy szybki i responsywny, nawet, jeśli pozostałe części będą miały kilka lat. Poza tym, zawsze można je w razie czego wymienić na nowsze.
Należy pamiętać również o zainwestowaniu w dobry monitor – jeśli wybierzemy gorszy – albo nie daj Boże używany – model, nasi pracownicy szybko zaczną uskarżać się na problemy z odczytywaniem tego, co pojawiło się na ekranie. Jeśli uznamy, że takowy przekracza nasze możliwości finansowe, zdecydujmy się na coś bardziej kompaktowego. Komputery stacjonarne mają bowiem pewne swoje wady – pobierają stosunkowo dużo energii, trzeba również zagospodarować pod nie więcej przestrzeni.
Małe (też) jest piękne
Gdyby jednak nasi pracownicy musieli być mobilni, warto zainwestować w laptopa. Są one wygodniejsze, łatwiej je serwisować, przenosić, można je dostać w każdej półce cenowej. W ich przypadku także trzeba zwrócić uwagę na to, czy mają dobry procesor. Minusem jest gorsza niż przy komputerach stacjonarnych możliwość modernizacji. Mimo to mają one dużo zalet, pozwalają przecież na podłączenie się do sieci w każdym miejscu, co pracownikowi może bardzo ułatwić kontakt z firmą na przykład po ważnym spotkaniu.
Jeśli posiadamy większą firmę i musimy wyposażyć większą ilość stanowisk w komputery, rozsądek skłania jednak do zakupu laptopów, najlepiej wyposażonych w Intel vPro. Dlaczego? Bo oferują one technologię Intel Active Management Technology, która umożliwia zdalne zarządzanie sprzętem, co w przypadku wielu komputerów bardzo się przydaje. Mają do tego wsparcie sprzętowe dla szyfrowania dysków oraz do bezpiecznego rozruchu, chronią tożsamość użytkownika. Laptopy są także stosunkowo ciche, co w dużej przestrzeni biurowej jest niezwykle ważnym atutem.
Pamiętajmy, że dla biura komputer jest narzędziem pracy, a takie musi być szybkie i niezawodne. Warto określić własne zapotrzebowanie, rozejrzeć się po cenach i modelach. Nie należy za to kupować używanych, cudzych komputerów domowych, nawet jeśli wydają się dobre – są dostosowane do innych warunków, nie dostaniemy też do nich gwarancji.