W obecnych czasach niemalże nie jest możliwym prowadzenie firmy bez odpowiedniego zaplecza technologicznego, w tym komputerów. W tym wpisie postaramy się przedstawić listę oprogramowania, które powinno znaleźć się na firmowym komputerze – niezależnie od rodzaju wykonywanej przez Twoją firmę działalności.
Nie da się ukryć, że istnieje szereg programów, które w codziennej pracy są niezbędne. Posiadanie niektórych narzędzi, dla zachowania odpowiedniego komfortu, wiąże się z pewnymi kosztami. Dla niektórych aplikacji można jednak znaleźć bezpłatne alternatywy. Mogą być one legalnie wykorzystywane komercyjnie – nie tylko na domowym komputerze.
Zachęcamy też do zapoznania się ze specjalną ofertą, którą przygotowali partnerzy naszej publikacji.
System operacyjny
Jeżeli, w zakresie firmowych komputerów, chcemy zapewnić sobie uniwersalność i pełną kompatybilność z wykorzystywanym (również w przyszłości) oprogramowaniem, powinniśmy korzystać z systemu Windows 10, najlepiej w wersji Pro. W przeciwieństwie do wersji przeznaczonej dla użytkowników domowych, oferuje ona szyfrowanie, logowanie zdalne i możliwość tworzenia maszyn wirtualnych. Wiele aplikacji, które mogą służyć do realizacji celów firmy, wydawane są jedynie na Windowsa. Do takich należą również programy, służące do komunikowania się z urzędami, jak program Płatnik, który umożliwia przesyłanie dokumentów ubezpieczeniowych do ZUS.
Szczegółowe informacje nt. systemu operacyjnego Windows, wraz z informacjami dotyczącymi zakupu można uzyskać na stronie internetowej producenta.
Pakiet biurowy
Microsoft Office w dalszym ciągu jest najpopularniejszym i najbardziej zaawansowanym zestawem funkcjonalnych aplikacji ułatwiających pracę w firmie. Ten zestaw jest oczywiście płatny, ale ogrom możliwości jakie oferuje w zupełności sprawiają, że są to dobrze wydane pieniądze. Oferta Microsoft Office jest rozbudowana i różni się ceną, a co za tym idzie – możliwościami. Oferta dla firm zawiera kilka kombinacji popularnego zestawu aplikacji, które można podzielić na dwie wersje: Office 365, który dostępny jest w modelu subskrypcyjnym, i w ramach którego użytkownik otrzymuje regularnie kolejne aktualizacje oraz najświeższe funkcje, a także w formie klasycznej, pudełkowej, jako Office 2016.
Office 365 jest subskrypcją, która zawiera pakiet Office w wersji 365, wraz z dostępem do webowej wersji aplikacji i szeregu usług sieciowych. Oferta obejmuje trzy wersje, czyli
Office 365 Business
Ta wersja jest dedykowaną dla małych firm. W jej skład wchodzą aplikacje pakietu Office, wraz z możliwością przechowywania i udostępnianie plików w chmurze. Brak jest jednak biznesowej poczty e-mail. Co ważne, subskrypcja oferuje stacjonarne, niewymagające połączenia z internetem narzędzia, jak: Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Access, Publisher i OneNote.
Cena pakietu zaczyna się od 8,80 euro/mies, przy zobowiązaniu rocznym. Nie jest to duża kwota, biorąc pod uwagę dostępność wszystkich narzędzi popularnego Office’a, w tym programu Access.
Office 365 Business Premium
Subskrypcja stanowi rozszerzenie poprzedniej i cechuje się większą dostępnością usług. Użytkownik ma możliwość korzystania z poczty e-mail oraz organizowania wideokonferencji w jakości HD. Cena pakietu jest nieco wyższa, bo wynosi 10,50 euro/mies, w zobowiązaniu rocznym i przeznaczony jest on dla większych przedsiębiorstw.
Office 365 Business Essentials
Jest najtańszą, a jednocześnie najprostszą i najmniej zaawansowaną subskrypcją pakietu Office 365. Nie zawiera ona stacjonarnych, klasycznych wersji aplikacji, a jedynie internetowe wydania programów Word, Excel i PowerPoint. Jest to rozwiązanie absolutnie podstawowe i kosztuje 4,20 euro/mies.
Dla tradycjonalistów Microsoft udostępnia możliwość zakupu pakietu Office w wersji stacjonarnej. Ostatnią wydaną wersją najpopularniejszego zestawu narzędzi biurowych jest Office 2016. Producent oferuje różne wydania, w zależności od potrzeb użytkownika.
Office 2016 dla użytkowników domowych i małych firm / Office 2016 Professional
Pakiet zawiera aplikacje Word, Excel, PowerPoint, Outlook oraz OneNote i kosztuje 1 199,00 zł. W cenie zawiera się również 60-dniowe wsparcie Microsoftu. Dla konserwatystów, którzy nie chcą korzystać subskrypcji i nie wymagają szczególnych rozwiązań (jak program Microsoft Access) jest to odpowiednie rozwiązanie.
Dla wymagających klientów Microsoft przewidział pakiet Office 2016 Professional. Zawiera on dodatkowo aplikacje Access i Publisher. Jest on odpowiednio droższy, bo kosztuje 2 299, 00 zł.
Wszystkie powyższe, firmowe wersje pakietów Office, oczywiście umożliwiają wykorzystywanie narzędzi do celów komercyjnych. Szczegóły dotyczące wersji, programów i płatności można uzyskać na odpowiedniej stronie internetowej.
Oprogramowanie do obsługi archiwów
System Windows nie oferuje wbudowanej obsługi części popularnych archiwów, w tym plików .rar. Bardzo często pierwszym krokiem po zainstalowaniu systemu operacyjnego, jest pobranie któregoś z programów do obsługi archiwów. Najpopularniejszy z nich to niewątpliwie WinRAR. Jest to jednak rozwiązanie komercyjne, a ciągłe zamykanie okienka z prośbą o zakup pełnej wersji – z punktu prawnego – nie jest działaniem legalnym. Jeżeli szukasz bezpłatnej i możliwej do wykorzystania w firmie alternatywy, to Bandizip okaże się idealnym rozwiązaniem.
Bandizip jest idealną alternatywą dla WinRARa. Jest darmowy, w pełni spolszczony i bardzo często aktualizowany. Może się on pochwalić obsługą wielu formatów plików, z popularnym .rar na czele. Integracja z menu kontekstowym systemu Windows wygląda niemalże identycznie jak w WinRARze, przez co obsługa aplikacji dla każdego będzie wygodna. Szybkość archiwizowania i rozpakowywania plików nie budzi zastrzeżeń, a interfejs programu jest minimalistyczny i przystępny.
Bandizip można pobrać ze strony producenta. Oczywiście licencja zezwala na wykorzystywanie narzędzia w celach komercyjnych.
Antywirus
Czymże byłby firmowy komputer bez odpowiedniego antywirusa. Ciągłe zagrożenie atakami i infekcjami systemów informatycznych, tym bardziej wymierzonymi w przedsiębiorstwa, wymusza na użytkownikach, aby korzystali oni z programów antywirusowych. Na rynku dostępny jest szereg płatnych rozwiązań, które różnią się dodatkowymi funkcjami, skutecznością i ceną. Warto jednak zwrócić uwagę na bezpłatne rozwiązania, które mogą być wykorzystywane w celach komercyjnych.
Jednym z antywirusów, który – zgodnie z licencją – możemy wykorzystywać zarówno osobiście, jak i komercyjnie, jest Comodo Internet Security. Program oferuje szereg funkcji, w tym ochronę przed atakami sieciowymi i spyware. Jest w zupełności darmowy i zawiera również zmodyfikowaną, zabezpieczoną wersję przeglądarki Chrome.
Program można pobrać ze strony internetowej twórców.
Menedżer plików
Wbudowany w system operacyjny eksplorator plików sprawdza się wyśmienicie i dla zdecydowanej większości użytkowników komputerów jest jedyną znaną i praktykowaną metodą nawigowania po czeluściach zawartości dysku. Chciałbym jednak zwrócić uwagę na dwa programy, które dla starszych użytkowników z pewnością są znane. Jest to nieśmiertelny (lecz komercyjny) Total Commander i jego darmowa alternatywa – Unreal Commander.
Oba programy wywodzą się od DOS-owych, dwuekranowych menedżerów plików i dla niektórych osób stanowią jedyny słuszny sposób na komunikowanie się ze swoim komputerem. Zarówno Total Commander, jak i Unreal Commander oferują podstawowe funkcje operacji na plikach, obsługę archiwów, możliwość połączenia FTP i szereg innych.
Unreal Commander
W przypadku częstych operacji na plikach korzystanie z zamiennika standardowego, systemowego oprogramowanie jest zbawienne. Program Unreal Commander można pobrać ze strony autora. Total Commander natomiast można zakupić na stronie WWW polskiego dystrybutora.
Oprogramowanie dla firmy
Samo oprogramowanie dla firmy nie ma racji bytu bez odpowiedniego hardware’u. Wybierając komputer do firmy warto wybrać ten, który zawiera najnowsze technologie. Idealnym rozwiązaniem jest któryś z komputerów z serii Microsoft Surface. Urządzenia z tej rodziny produktów stanowią flagowe sprzęty producenta i zapewniają maksymalną wydajność, połączoną ze wsparciem technicznym oraz kompatybilnością z oprogramowaniem.
Rodzina urządzeń Surface dostępna jest w czterech wariantach: Surface Go, Surface Laptop, Surface Pro oraz Surface Book 2. Dzięki procesorom Intel, wszystkie produkty są niesamowicie wydajne i cechują się długim czasem pracy baterii.
Surface Go to urządzenie, które łączy w sobie zalety tabletu i przenośnego komputera. Dzięki dodatkowym akcesoriom, np. zewnętrznej klawiaturze Type Cover, pełniącej rolę case’a, urządzenie bez problemu może przekształcić się w funkcjonalny laptop. Z kolei dedykowane pióro Surface Pen pozwoli na sporządzanie odręcznych notatek bezpośrednio na ekranie tego urządzenia. Surface Go może być idealnym drugim komputerem do firmy – zwłaszcza dla osoby, która dużo podróżuje. Dzięki temu sprzętowi może zapomnieć o swoim laptopie i zabrać ze sobą Surface Go. Jego ciężar będzie praktycznie nieodczuwalny w aktówce czy plecaku.
Surface Laptop jest komputerem znacznie wydajniejszym, który z pewnością sprawdzi się w podróży oraz codziennej pracy. To pierwszy na świecie laptop, w którym nie znajdziemy żadnych śrubek na obudowie. Sama obudowa została natomiast wykonana ze szczotkowanego aluminium i utrzymana w stonowanym, platynowym kolorze. Klawiatura w Surface Laptop oraz podpórka pod nadgarstki są wyściełane dwutonowym materiałem Alcantara, używanym zazwyczaj do produkcji tapicerki jachtowej, samolotowej czy samochodowej. Komputer imponuje też czasem pracy na baterii. Jedno pełne ładowanie pozwala nawet na 14,5 godziny ciągłej pracy, a taki rezultat klasyfikuje go w czołówce najdłużej działających na baterii notebooków.
Surface Pro to mobilny komputer dla profesjonalistów. Dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań technicznych jest on niezwykle wydajny i – dzięki możliwości podłączenia dodatkowych akcesoriów – staje się atrakcyjnym sprzętem przede wszystkim dla twórców i osób uprawiających zawody kreatywne, np. dla grafików, fotografów czy retuszerów. Firma Microsoft chce podbić nim serca mobilnych profesjonalistów oraz osób pracujących w branży kreatywnej. Nowy Surface Pro to komputer konwertowalny. Cała konstrukcja jest lekka i smukła. Jego niewielkie gabaryty czynią z niego idealne urządzenie zarówno do pracy biurowej, jak i mobilnej. Na osobną uwagę zasługuje ekran, powszechnie uchodzący za jeden z najlepszych w swojej klasie, a najważniejsze jest w nim to, że rozpoznaje dotyk i współpracuje z piórem Surface Pen, dzięki któremu możemy rysować czy prowadzić odręczne notatki na urządzeniu. Pióro rozpoznaje aż 4096 poziomów nacisku oraz kąt nachylenia nadgarstka, dzięki czemu użytkownicy mogą dopieścić każdy detal i każdą kreskę, a także zastosować precyzyjne cieniowanie na rysunku.
Z kolei Surface Book 2 to najmocniejszy i najwydajniejszy sprzęt w portfolio produktów ze stajni Microsoft – prawdziwy kombajn multimedialny, mogący pełnić funkcję stacji roboczej. Z powodzeniem poradzi sobie nawet z najbardziej obciążającymi procesor aplikacjami i operacjami. Choć wygląda jak ultrabook, to jego ekran (za pomocą specjalnego klawisza na klawiaturze) można odpiąć, przekształcając go w poręczny tablet. Surface Book 2 to przede wszystkim sprzęt dla tych najbardziej wymagających. Urządzenie jest jednym z najbardziej wydajnych urządzeń z systemem Windows 10 na rynku. Oferuje ono dwukrotnie większą wydajność niż jego bezpośredni poprzednik.
Każdy użytkownik w ofercie Surface znajdzie coś dla siebie. Urządzenia tej serii oferowane są w leasingu. Warto pamiętać, że leasing nie kończy się na służbowych pojazdach i w odniesieniu do sprzętu może stanowić rozsądną alternatywę. Nie dość, że cenę nabycia sprzętu możemy wprowadzić w koszty, a VAT odliczyć, to warto pamiętać, że dla leasingobiorców producenci często oferują lepsze, dłuższe wsparcie.
Dokładne szczegóły można uzyskać tutaj.