Wydawałoby się, że najpopularniejsze imiona w Polsce będą pokrywać się z tymi, które obecnie są najczęściej nadawane dzieciom. Patrząc na ministerialne statystyki, okazuje się, że te najmodniejsze na razie nie mają szans nawet zbliżyć się do pozycji, jakie zajmują imiona popularne jeszcze kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat temu.
Rankingi najczęściej nadawanych imion dla dzieci od jakiegoś czasu stały się dość monotonne i przewidywalne. Julia, Zuzia, Jakub i Jan to bez wątpienia najczęściej spotykane dzieci w żłobkach, przedszkolach i szkołach podstawowych. Regularnie publikowane statystyki Ministerstwa Cyfryzacji wskazują również, że imiona popularne wśród starszych pokoleń powoli odchodzą w zapomnienie. Julia to nowa Anna, a Antoni to następca popularnego jeszcze nie tak dawno Piotra czy Andrzeja. Czy ten trend ma szansę istotnie wpłynąć na statystyki najpopularniejszych imion w Polsce?
Najpopularniejsze żeńskie imiona w Polsce – królowa jest tylko jedna
W ministerialnym rankingu najpopularniejszych imion w Polsce widzimy, że królowa jest tylko jedna. Jej pozycja jest tak mocna i pewna, że nic nie zapowiada się na zmiany w przewidywalnej przyszłości. Anna, bo to o niej mowa, jest najpopularniejszym imieniem w Polsce. Jest ich ponad milion, a dokładnie 1 065 028. Druga w kolejności jest Maria, których jest „zaledwie” 631 831. Podium zamyka Katarzyna z wynikiem 609 957. Wszystkie te trzy imiona są mniej więcej w ogonie stawki najczęściej nadawanych imion obecnie. Kolejne miejsca w rankingu zajmują kolejno Małgorzata, Agnieszka, Barbara i Ewa (odpowiednio 587 837, 553 721, 508 616 i 490 228). Najpopularniejsza obecnie Julia to imię, które ogólnie nadano 270 085 razy, a Zuzanna – 187 670. Zdecydowanie lepiej radzi sobie Zofia, które to imię nosi 389 462 kobiet.
Najpopularniejsze imiona w Polsce – mężczyźni
W przypadku imion męskich sytuacja wygląda dokładnie tak samo, jak w przypadku kobiet. Najczęściej nadawane obecnie imiona nijak się mają do ogólnych statystyk. Zdecydowanie najpopularniejszym męskim imieniem w Polsce jest Piotr – 700 886. Po Annie jest to drugie najpopularniejsze imię w Polsce. Drugie miejsce na podium należy do Krzysztofa, które nosi 661 957 mężczyzn. Podium zamyka Andrzej z wynikiem 586 795. Osobiście bardzo cieszy mnie wynik Tomasza, który jest czwartym najpopularniejszym imieniem męskim. Moich imienników jest aż 541 107 (których z tego miejsca serdecznie pozdrawiam). Będący obecnie na topie Antoni w statystykach jest w końcówce stawki z wynikiem 141 133. Podobnie Jakub i Szymon. (390 540 i 211 165) Wyjątkiem od tej reguły bez wątpienia jest Jan, którego popularność widać w obu rankingach. W rankingu najpopularniejszych imion w Polsce zajmuje piątą pozycję (tuż za Tomaszem) z wynikiem 522 779.
Ciekawskich uspokajam. Zarówno Brajan, jak i Dżesika wcale nie zawojowali statystyk, a ich popularność wynika raczej z internetowych dowcipów, a nie realnych statystyk. Biorąc pod uwagę wszystkie możliwe warianty pisowni tych imion, jest ich mniej więcej po 8 tysięcy. Dlatego siląc się na żarty, warto pamiętać o tym, że najgłupsze imiona to praktycznie najrzadsze imiona.