Utrata zęba a odszkodowanie z ZUS – jaki to procent uszczerbku na zdrowiu?

Praca Zdrowie Dołącz do dyskusji (133)
Utrata zęba a odszkodowanie z ZUS – jaki to procent uszczerbku na zdrowiu?

Jednorazowe odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu przysługuje każdemu, kogo spotkał w pracy nieszczęśliwy wypadek lub kto zmaga się z chorobą zawodową. Jaki procent uszczerbku na zdrowiu stanowi utrata zęba?

Tabela uszczerbku na zdrowiu, wydana przez ZUS, bywa jednak miejscami zaskakująca. Zwłaszcza w przypadku zębów. Mimo to wypadki przy pracy zawsze są tak samo przykre i trudne dla pracownika. ZUS niekoniecznie ułatwia przy tym sprawę – kwoty mogą okazać się rozczarowujące.

Komu przysługuje odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu?

Przede wszystkim, odszkodowanie dotyczy ubezpieczonych pracowników. Co ciekawe, nie musi pracować w oparciu o umowę o pracę. Umowa zlecenia też jest podstawą do wypłaty odszkodowania. Zdarzenie musi mieć charakter nagły i muszą mieć w nim udział siły zewnętrzne. Uszczerbek na zdrowiu musi być długotrwały lub stały. Stały uszczerbek to taki, który nie rokuje poprawy, zaś długotrwały przekracza sześć miesięcy. Stopień uszczerbku określa ZUS, ale dopiero po leczeniu i rehabilitacji.  Świadczenie wynosi 20% przeciętnego wynagrodzenia za każdy jeden procent uszczerbku. W 2019 roku oznacza to 917 złotych za każdy procent uszczerbku. ZUS może zwiększyć wysokość świadczenia, jeśli stan pracownika uległ pogorszeniu.

Za pośrednictwem pracodawcy należy złożyć wniosek o odszkodowanie, protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku (lub kartę wypadku) i zaświadczenie o stanie zdrowia (formularz OL-9).

Utrata zęba – uszczerbek na zdrowiu

Tu jednak zaczynają się schody. W przypadku zębów, podobnie jak w pozostałych, tabela obejmuje zróżnicowane przypadki. Za częściową utratę korony bez uszkodzenia miazgi w przypadku kłów i siekaczy nalicza się jeden procent uszczerbku na zdrowiu. Jeśli uraz dotyczy pozostałych zębów – zaledwie 0,5% uszczerbku. Jeśli miazga uległa uszkodzeniu, za siekacze lub kły otrzymamy 1,5%. Utrata innego zęba jest wyceniana niżej – uszczerbek na zdrowiu w tym wypadku wynosi 1%.

Jeśli korona została w pełni utracona, ale udało się zachować korzeń, za siekacze lub kły nalicza się 2%, zaś za pozostałe zęby – 1,5%. W przypadku całkowitej utraty siekaczy lub kłów nalicza się 3%, a w przypadku pozostałych zębów zaledwie 2% uszczerbku na zdrowiu.

Utrata zębów stanowi w świetle przepisów ZUS niewielki uszczerbek na zdrowiu. Takie wypadki zdarzają się jednak dość często i znacznie wpływają nie tylko na samopoczucie, ale i komfort życia pracownika. Wydaje się, że wartości są więc zaniżone, choć nie powinno dziwić, że ZUS szuka oszczędności.