Jeżeli w najbliższym czasie planujesz większy wydatek, który chcesz sfinansować kredytem, to powinieneś się pospieszyć. Z raportu przygotowanego przez Narodowy Bank Polski wynika, że niemal wszystkie banki zgodnie przyznają, że zaostrzą zasady przyznawania kredytów. Pomimo tego, że popyt na pożyczki wciąż rośnie.
Można śmiało powiedzieć, że Polska anno domini 2019 to kraj, w którym dłużnikom żyje się niesłychanie wygodnie. Niestety społeczne poparcie dla takich postaw negatywnie odbija się na ludziach, którzy kredyty traktują tak, jak powinno się je traktować. Kredyty same w sobie nie są złe. Złe natomiast jest zaciąganie ich po to, żeby żyć ponad stan. To oczywiście efekt wielu czynników, a jednym z nich jest żenujący wręcz poziom edukacji ekonomicznej. Z powodzeniem wykorzystują to politycy, którym łatwiej jest obiecywać gruszki na wierzbie bez żadnego pokrycia, zamiast wprowadzać zmiany, których celem jest, ogólnie rzecz biorąc, stymulowanie gospodarki.
Narodowy Bank Polski przygotował raport Sytuacja na rynku kredytowym w oparciu o dane zebrane w pierwszym kwartale tego roku. Płyną z niego bardzo ciekawe wnioski, szczególnie w kontekście rynku nieruchomości. Od lat zapowiadany kryzys czy wręcz krach wciąż nie nadchodzi, a jest wręcz przeciwnie. W pierwszym kwartale 2019 roku banki zaobserwowały wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe aż o 26%. Jako przyczynę tego wskazywany jest wzrost sytuacji ekonomicznej Polaków i złagodzenie warunków udzielania kredytów.
Coraz trudniej o kredyt
Na tym niestety koniec dobrych wiadomości, ponieważ z dalszej lektury raportu wynika także wniosek. Zaostrzeniu ulegają kryteria udzielania kredytów, co objawia się na wiele sposobów. Przede wszystkim podnosi się marże kredytu, obniża się maksymalne kwoty kredytu oraz skróceniu ulega maksymalny okres kredytowania.
W opinii banków do zaostrzenia polityki kredytowej w segmencie kredytów konsumpcyjnych przyczyniły się: wzrost ryzyka związanego z przewidywaną sytuacją gospodarczą, wzrost udziału kredytów zagrożonych w portfelu kredytów konsumpcyjnych oraz większy popyt na kredyty konsumpcyjne.
Co więcej, banki na razie nie przewidują tendencji odwrotnej, a wręcz przeciwnie. O kredyty będzie coraz trudniej, ponieważ banki przygotowują się na trudne czasy. Zaostrzenie polityki kredytowej planowane jest przede wszystkim dla kredytów mieszkaniowych oraz kredytów dla przedsiębiorców. Zmian nie unikną również kredyty konsumpcyjne. Przykrym wnioskiem po lekturze raportu jest to, że w pierwszym kwartale 2019 roku banki zaostrzyły zasady udzielania kredytów po raz pierwszy od wielu lat.
W I kwartale 2019 r. po raz pierwszy od 2014 r. banki w sposób zauważalny zaostrzyły kryteria udzielania kredytów długoterminowych dla dużych przedsiębiorstw. Ponadto, po raz pierwszy od kilku kwartałów banki zaostrzyły większość warunków udzielania kredytów dla przedsiębiorstw.