KNF zawiesza SKOK Polska i chce jego upadłości

Finanse Dołącz do dyskusji
KNF zawiesza SKOK Polska i chce jego upadłości

Wniosek o upadłość zawieszonej SKOK Polska, a o wszystkim zadecydowała Komisja Nadzoru Finansowego.

Ze SKOKami, czyli Spółdzielczymi Kasami Oszczędnościowo-Kredytowymi, w ostatnich kilkunastu miesiącach związanych jest sporo kontrowersji. Od 2012 roku nadzór nad nimi sprawuje  Komisja Nadzoru Finansowego, która już w 2013 roku, po szeregu kontroli wykazała sporo błędów i problemów. Okazuje się, że mimo prób naprawy, KNF zawiesił działalność SKOK Polska i wystąpił o ogłoszenie upadłości tej instytucji finansowej.

25 lutego 2016 roku Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła działalność SKOK Polska z siedzibą w Warszawie i złożyła do sądu wniosek o ogłoszenie jej upadłości. Jest to między innymi konsekwencją raportu finansowego, który sporządził zarządca komisaryczny ustanowiony przez KNF w lipcu 2015 roku.

Z raportu wynikało, że do końca lipca 2015 roku SKOK Polska wykazywała fundusze własne w wysokości niemal minus 81 mln zł! Podobny raport sporządzony na koniec 2015 roku wykazał, że bilans jeszcze się pogorszył, gdyż fundusze własne wynosiły minus 92 mln zł.

Kasa Krajowa dwukrotnie odmówiła udzielenia pomocy finansowej SKOK Polska, a dokonała tego, wysyłając pisma 28 maja 2015 roku i ponownie 16 lutego 2016 roku. Żadna inna spółdzielcza kasa nie była w stanie zabezpieczyć depozytów zgromadzonych przez niemal 16 000 klientów w kasie, a które wynoszą niemal 173 mln zł. Żaden bank nie wyraził też zainteresowania przejęciem SKOK Polska.

W związku z tak poważnymi problemami Komisja Nadzoru Finansowego zadecydowała o zawieszeniu działalności SKOK Polska i wystąpił z wnioskiem o ogłoszenie upadłości kasy do sądu. Klienci SKOK Polska mogą zatem liczyć na wypłaty depozytów do wysokości 100 000 euro niezależnie od liczby rachunków, jakimi dysponują w danej SKOK. Więcej można dowiedzieć się na stronie internetowej Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

W każdej sprawie, dotyczącej problemów związanych z bankami, instytucjami finansowymi, lichwiarzami, firmami pożyczkowymi, a także wszelkimi innymi, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com