W przypadku InPost liczy się data doręczenia pisma do urzędu administracji publicznej.
Czy pamiętacie wyrażenie, że w przypadku przesyłek urzędowych liczy się data stempla pocztowego? Okazuje się, że w przypadku InPost liczy się data doręczenia pisma do adresata, a nie nadania.
InPost: Data stempla pocztowego bez znaczenia
Informacje takie wynikają z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, a o sprawie napisała Rzeczpospolita. Sprawa dotyczyła eksmisji pewnego człowieka z zajmowanego przez niego mieszkania socjalnego, który odwołał się od tej decyzji na piśmie, które nadał poprzez InPost.
Przesyłkę nadano 16 lutego, a do urzędu dostarczono ją 2 dni później. Urzędnicy orzekli, że wpłynęło ono o jeden dzień za późno, aby można było podjąć procedurę rozpatrywania odwołania od decyzji o eksmisji. Dodatkowo zaznaczono, że nadano je poprzez inną firmę, niż zatwierdzony operator pocztowy, czyli Poczta Polska S.A.
Mężczyzna złożył skargę na tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku. Argumentował ją tym, że w żadnych środkach masowego przekazu nie słyszał, ani nie czytał, że operator pocztowy wybrany do obsługi Urzędu Miejskiego to Poczta Polska S.A., dlatego fakt, że do dostarczenia pisma wybrał inną firmę, oznacza, że dochował 14-dniowego terminu dostarczenia odwołania.
Sąd orzekł, że w związku z wyborem innego operatora niż Polska Grupa Pocztowa, za datę złożenia pisma do urzędu uznaje się jego wpływ do organu administracji publicznej. Skoro pismo wpłynęło jeden dzień po wyznaczonej dacie, nie mogło być mowy o jego prawidłowym doręczeniu. Uznano, że odwołanie zostało złożone po czasie wyznaczonym prawem i oddalono je.
Pamiętajcie zatem, że do obsługi urzędów administracji publicznej pisma lepiej nadawać poprzez Pocztę Polską S.A., gdyż w jej przypadku liczy się data stempla pocztowego przy nadaniu. Inni operatorzy mogą dostarczyć przesyłkę po terminie, a to sprawi, że terminy mogą nie zostać zachowane, przez co można narazić się na spore kłopoty.
Jeśli masz problemy związane z urzędami, decyzjami urzędników, operatorami pocztowymi lub firmami kurierskimi, a także związane z wszelkimi innymi sprawami, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.