Zmiany w prowadzeniu ewidencji dla części przedsiębiorców już od 1 kwietnia. Dla reszty firm – od lipca 2020 r.

Firma Podatki Dołącz do dyskusji (209)
Zmiany w prowadzeniu ewidencji dla części przedsiębiorców już od 1 kwietnia. Dla reszty firm – od lipca 2020 r.

Już wkrótce przedsiębiorców czekają kolejne zmiany – tym razem chodzi o prowadzenie ewidencji na nowych zasadach. Część właścicieli firm będzie musiało zastosować się do przepisów już od 1 kwietnia 2020 r., część – od lipca. 

Na pierwszy ogień – duże przedsiębiorstwa

W przypadku wprowadzania zmian dla przedsiębiorców – niezależnie, czego konkretnie dotyczą – można zauważyć, że rządzący wprowadzają zróżnicowane terminy wdrożenia nowych przepisów. Najczęściej są one uzależnione od wielkości przedsiębiorstwa. Zazwyczaj w pierwszej kolejności do zmian muszą zastosować się największe przedsiębiorstwa. Jest to akurat całkiem logiczne, ponieważ to właśnie największe firmy dysponują większą liczbą środków umożliwiających dostosowanie się do nowego prawa. Tak było chociażby w przypadku wdrożenia w firmach Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Podobnie jest w przypadku kolejnej zmiany, jaką jest prowadzenie ewidencji na nowych zasadach. Część firm będzie musiała stosować się do nowych zasad już od 1 kwietnia 2020, natomiast pozostałe – włącznie z jednostkami budżetowymi – dopiero od lipca 2020 r.

Przedsiębiorcy będą m.in. zobowiązani do wysyłania nowego pliku JPK_VAT, który ma zastąpić dotychczasowy plik i deklarację VAT-7.

Duży przedsiębiorca – czyli właściwie jaki?

Prowadzenie ewidencji na nowych zasadach i wysyłanie nowych plików JPK obejmie wszystkich przedsiębiorców. Jednak – zgodnie z przepisami – mikro-, mali i średni przedsiębiorcy będą mieć taki obowiązek dopiero od lipca 2020. „Reszta” – czyli de facto duże przedsiębiorstwa – już od kwietnia. Kim jednak w rozumieniu przepisów prawa jest duży przedsiębiorca?

Uznaje się, że jest to podmiot, który spełniał określone warunki w ciągu przynajmniej jednego z dwóch ostatnich lat obrotowych. Jakie to warunki?

Po pierwsze, taki podmiot musiał zatrudniać co najmniej 250 pracowników. Po drugie – roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych przekraczał 50 mln euro lub 42 mln euro – w przypadku, gdy chodzi o sumę aktywów jego bilansu na koniec jednego z tych dwóch lat. Co ważne, obie przesłanki muszą być spełnione łącznie, by podmiot był uznany za duże przedsiębiorstwo.

Może się jednak zdarzyć, że przedsiębiorca wykonuje działalność krócej niż rok. W takim wypadku bierze się pod uwagę te same czynniki (zatrudnienie + kryterium finansowe), ale na podstawie danych za ostatni okres udokumentowany przez przedsiębiorcę.

Nowy plik JPK_VAT może doprowadzić do rewolucji w firmach

Jeśli chodzi o same zmiany w prowadzeniu ewidencji i nowy plik JPK_VAT, to może on doprowadzić do prawdziwej rewolucji w firmach. Prowadzenie ewidencji na nowych zasadach będzie wymagać kooperacji pracowników – także tych, którzy do tej pory nie musieli zbyt mocno orientować się w podatkach. Trudno na ten moment przewidzieć, jak duże problemy wygenerują przyszłe zmiany. Prawdopodobnie jednak przedsiębiorców i księgowych po raz kolejny czeka trudny okres.