Kupić auto czy wziąć je w leasing? To dylemat każdego przedsiębiorcy. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, a jego wybór powinien nastąpić po dogłębnej analizie wszystkich za i przeciw. Zakup własnego samochodu przez przedsiębiorcę wiąże się ze sporym jednorazowym wydatkiem albo wejściem w kredyt. To oczywiście dla wielu nie jest duży kłopot, ale warto też rozejrzeć się za innymi rozwiązaniami.
Zakup własnego samochodu przez przedsiębiorcę – z czym się wiąże?
Jeśli chcemy nabyć auto na własność, mamy do wyboru dwie opcje: gotówka albo kredyt. Mając odpowiednią kwotę i nie chcąc bawić się w zobowiązania wobec banku dostajemy wolną rękę. Auto warte co najmniej 10 tysięcy złotych musi trafić do naszej ewidencji środków trwałych. W zależności od tego z jakiego źródła będzie pochodzić pojazd, obejmie nas jeden z dwóch rodzajów amortyzacji. Aut nowych dotyczy amortyzacja liniowa. W jej przypadku mamy pięć lat na dokonywanie odpisów amortyzacyjnych, w których stawka wynosi 20%. Drugim rodzajem jest indywidualna amortyzacja. Wchodzi ona w grę w sytuacji kupna auta używanego. Tu okres jest dwukrotnie krótszy – 2,5 roku, przy 40%-owej stawce.
Decydując się na zakup auta od osoby fizycznej będziemy obciążeni podatkiem od czynności cywilnoprawnych – wynosi on 2% wartości pojazdu. Nie ma bowiem możliwości, by sprzedający wystawił nam fakturę VAT. Jeśli zdecydujemy się na kupno samochodu od osoby prawnej, fakturę rzecz jasna dostaniemy i będziemy mogli korzystać z odliczeń. Pełne odliczenie podatku jest możliwe, gdy auto będzie używane tylko i wyłącznie jako samochód służbowy. Wymaga to jednak dokładnego odnotowywania przebiegu pojazdu i posiadania firmowego regulaminu użytkowania samochodów. Gdy auta używamy częściowo prywatnie, a częściowo służbowo, odliczenie VAT będzie o połowę niższe.
Kredyt samochodowy czy lepiej gotówkowy?
W sytuacji gdy nie mamy wystarczającej ilości gotówki, albo po prostu nie chcemy się jej natychmiast pozbywać, możemy zdecydować się na kredyt. Ten, w przypadku zakupu własnego samochodu przez przedsiębiorcę, może przybrać formę kredytu samochodowego bądź gotówkowego.
Decydując się na kredyt samochodowy musimy liczyć się z tym, że pojazd będzie de facto własnością banku, który wykorzystuje go jako zabezpieczenie. Można jednak liczyć w tym wypadku na dość korzystne oprocentowanie. W przypadku kredytu gotówkowego, który możemy przecież wydać na dowolny cel, samochód automatycznie staje się własnością naszego przedsiębiorstwa. Za ten komfort musimy jednak więcej zapłacić, bo kredyt gotówkowy jest wyżej oprocentowany.
A może leasing? Albo coś nowego – auto na abonament?
Jeśli nie zależy nam na tym, by auto stało się od razu nieodłączną częścią firmowego majątku, możemy wziąć je w leasing operacyjny. W tej sytuacji pojazd pozostaje własnością leasingodawcy, a wpłacane co miesiąc raty wpisujemy jako koszty uzyskania przychodu. Drugą formą jest leasing operacyjny, w przypadku którego auto przechodzi na naszą własność i to my wtedy zajmujemy się odpisami amortyzacyjnymi.
Na rynku pojawiła się jeszcze jedna opcja. To auta na abonament. W tym wypadku mamy do czynienia z bardzo prostą procedurą. Wybieramy samochód, ustalamy z góry okres jego używania i dostajemy informację o tym ile wyniesie płacona przez nas comiesięczna rata. To sposób na to by wynająć auto na krótszy okres, na przykład na dwa albo trzy lata, a potem na przykład… wymienić je na inne. Takie możliwości daje na przykład serwis Carsmile. Pozwala on na wykupienie takiego abonamentu po prostu przez internet. Sam wygląd strony może skojarzyć nam się z serwisami największych wypożyczalni samochodowych, z tym że w tym wypadku decydujemy się na długoterminowy najem. Zamówione w sieci auto może prosto z salonu trafić pod dom. Za przykładowe 800 złotych miesięcznie.
Carsmile daje zresztą też możliwość wzięcia samochodu w leasing. Robi się to również całkowicie przez internet, co skraca często bardzo skomplikowane formalności. Sami musimy zatem zdecydować jaka forma zakupu (bądź wynajmu) auta będzie dla naszej firmy najbardziej optymalna.
Wpis zawierał lokowanie oferty Carsmile