Jeśli nie chcesz kupować samochodu na własność, zawsze możesz go sobie wynająć – leasing dla osób prywatnych

Gorące tematy Moto Zakupy Dołącz do dyskusji (130)
Jeśli nie chcesz kupować samochodu na własność, zawsze możesz go sobie wynająć – leasing dla osób prywatnych

Posiadanie własnego samochodu jest sporym ułatwieniem. Wynajem długoterminowy samochodów dla osób fizycznych, czyli leasing dla osób prywatnych bez tajemnic.

Możliwość szybkiego poruszania się z miejsca na miejsce jest nieoceniona, zwłaszcza na dłuższe dystanse. O ile w obrębie miasta bardzo często można trafić na długi korek albo mieć problem ze znalezieniem miejsca parkingowego, o tyle auto jest nieocenione w podróżach pomiędzy różnymi miastami. Zwłaszcza wówczas, gdy dostępne połączenia między miastami do częstych i wygodnych nie należą. Nic dziwnego, że samochód stał się wręcz atrybutem dorosłości. Osoby, które nie posiadają własnego auta, albo co gorsza nie mają prawa jazdy, traktowane są niekiedy z pewną dozą politowania lub wręcz podejrzliwości.

Leasing dla osób prywatnych

Niestety, samochód jest zarazem studnią bez dna, jeśli chodzi o wydatki. Paliwo swoje kosztuje, do tego dochodzi obowiązkowe ubezpieczenie. Jednym z największych kosztów związanych z posiadaniem własnego auta jest jednak jego zakup. Zwłaszcza, gdy chcemy kupić auto nowe, prosto z salonu. To rozwiązanie ma oczywiście swoje zalety – wymaga jednak wyłożenia sporej ilości gotówki bądź zakupu na raty, nie zawsze korzystne dla kupującego. Używany samochód będzie tańszy, jednak zawsze jest to pewne ryzyko. Łączne koszty remontów, w niektórych przypadkach, mogą wręcz przewyższyć sumę, za którą kupiło się auto. Istnieje jednak alternatywa. Zamiast kupować samochód, można go po prostu wynająć.

Wynajem długoterminowy, inaczej full service leasing – można zjeść ciastko i mieć ciastko?

Przeciętny Kowalski może skorzystać z usług licznych firm oferujących wypożyczenie samochodu na dłuższy okres. Waha się on zwykle od trzech miesięcy do nawet czterech lat. Przez ten czas co miesiąc płaci on abonament za jego użytkowanie. Wynajem długoterminowy pozwala nam cieszyć się autami z wyższej półki bez konieczności ponoszenia kosztów ich zakupu oraz bez ryzyka związanego z utratą przez nie wartości. Ta, jak wiadomo, spada dość szybko z każdym kolejnym miesiącem. Kiedy umowa wygaśnie, można samochód wykupić – najczęściej po dość preferencyjnej cenie. Oczywiście, nie trzeba tego robić. Można, na przykład, wynająć następny samochód bez konieczności zawracania sobie głowy sprzedażą użytkowanego wcześniej auta.

Brzmi znajomo? Wynajem długoterminowy samochodów bardzo przypomina leasing. Teoretycznie rzecz biorąc, można go nawet nazwać jedną z jego odmian. Angielska nazwa wynajmu długoterminowego brzmi bowiem „full service leasing” (ang. „leasing z pełną obsługą”). Comiesięczne „raty”, tutaj zwane „abonamentem”, w zamian za użytkowanie samochodu, możliwość jego wykupu po zakończeniu umowy. Warto zauważyć, że standardowy leasing był, przynajmniej w Polsce, zasadniczo rzadko dostępny dla osób fizycznych.

Od innych odmian leasingu odróżnia się pakietem dodatkowych usług dostępnych dla wynajmującego

Kolejną kwestią, która odróżnia wynajem długoterminowy od typowego leasingu jest rozszerzony pakiet świadczeń, jakie obejmuje umowa. Za mimo wszystko nieco wyższą comiesięczną opłatę, wynajmujący może liczyć na przykład na: darmowy serwis, przeglądy, bieżące naprawy, wymianę i składowanie opon. Czasem także ubezpieczenie samochodu. Przyjęło się, że aby mówić o leasingu z pełną obsługą, musimy mieć do dyspozycji przynajmniej trzy takie dodatkowe usługi. W przypadku typowego leasingu operacyjnego, mamy po prostu do czynienia z autem, które traktujemy jak własne – czyli sami troszczymy się o jego konserwacje, pokrywając ewentualne koszty z własnych pieniędzy.

Pakiet dodatkowych korzyści nie jest jednak nieograniczony w przypadku wynajmu długoterminowego. Decydującym czynnikiem wpływającym na cenę wynajmu auta jest deklarowany przebieg. Jego przekroczenie nie musi się wiązać z karami. Jeśli jednak się nam to przytrafi, powinniśmy być przygotowani na konieczność dopłaty ok. kilkudziesięciu groszy za każdy nadmiarowy przejechany kilometr. Taki limit najczęściej wynosi od 10 do 40 tysięcy kilometrów miesięcznie.

Wynajem długoterminowy może być ciekawą alternatywą dla zakupu samochodu. Jest z całą pewnością łatwiej dostępny dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej W zależności od wybranego samochodu, długości trwania umowy oraz limitu miesięcznego przebiegu, trzeba się nastawić na wydatek rzędu przynajmniej 900 złotych miesięcznie.

Fot. tytułowa dla artykułu „leasing dla osób prywatnych” – Pexels