Koniec ze ściąganiem abonamentu RTV? Nagle rządzący chcą, by Poczta Polska wstrzymała swoje działania

Gorące tematy Codzienne Prawo Dołącz do dyskusji (487)
Koniec ze ściąganiem abonamentu RTV? Nagle rządzący chcą, by Poczta Polska wstrzymała swoje działania

Koniec ze ściąganiem abonamentu RTV? Poczta Polska ma wstrzymać wszelkie działania dotyczące ściągania należności za niezapłacony abonament. Do PP zwrócił się o to minister aktywów państwowych Jacek Sasin, przy okazji zrzucając odpowiedzialność za działania PP na… Donalda Tuska. 

Koniec ze ściąganiem abonamentu RTV. Przynajmniej na razie

Niedawno na łamach Bezprawnika przytaczaliśmy historię, którą opisała jako pierwsza Gazeta Wyborcza. Chodziło o to, że za niepłacenie abonamentu RTV nastąpiło zajęcie konta – i to u emerytów. Za egzekucję należności zabrała się skarbówka. Chodziło oczywiście o należności, które powstały jeszcze przed osiągnięciem przez te osoby odpowiedniego wieku i uzyskania zwolnienia z płacenia abonamentu.

Historia opisana przez GW odbiła się w mediach szerokim echem. Zwłaszcza, że ostatnio Poczta Polska na masową skalę zabrała się za ściąganie należności z tytułu niepłacenia abonamentu (przez wiele osób ignorowanego),kierując do urzędów skarbowych prawie 35 tys. tytułów wykonawczych. Na tej podstawie skarbówka egzekwuje należności. PP miała ściągnąć w ten sposób aż 7 mln zł.

Teraz jednak minister aktywów państwowych Jacek Sasin chce, by Poczta Polska zaprzestała swych działań (a wszystko wskazywało na to, że PP dopiero się rozpędza). Tym samym miałby nastąpić koniec ze ściąganiem abonamentu RTV – przynajmniej na jakiś czas.

Całą sprawę minister komentuje, zrzucając odpowiedzialność na Donalda Tuska. Kwestię ściągalności abonamentu nazwał „smutną spuścizną” jego rządów. Jak twierdzi, musi dojść do „gruntownego przemodelowania po poprzednikach”.

Warto jednak przypomnieć, że Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało przecież likwidację abonamentu RTV. Tymczasem Polacy wciąż muszą go płacić – chociaż wydaje się, że wielu zdążyło całkowicie zapomnieć o jego istnieniu, co może okazać się katastrofalne w skutkach. Jeśli nie teraz – to w przyszłości.

KRRiT będzie umarzać należności dłużników?

Na komentarz pozwoliła sobie także KRRiT (również przerzucając odpowiedzialność na Donalda Tuska i oskarżając go, że to on wzywał do niepłacenia abonamentu RTV).

Co jednak z dłużnikami, którzy faktycznie abonamentu nie płacili? KRRiT wskazuje, że jedyną możliwością wyjścia z tej sytuacji jest umorzenie tych należności właśnie przez KRRiT. Problem polega jednak na tym, że nie można tego zrobić odgórnie – umorzenie może nastąpić wyłącznie na drodze indywidualnych decyzji. Tym samym dłużnik musi złożyć specjalny wniosek. Można też zwrócić się do KRRiT o rozłożenie należności na raty.