Przedsiębiorcy apelowali w trakcie epidemii koronawirusa o odgórne uwolnienie środków z kont VAT. Przekonywali, że wpłynęłoby to pozytywnie na płynność finansową ich przedsięwzięć. Ostatecznie jednak rządzący nie podjęli takiej decyzji, a przedsiębiorcy nadal muszą składać specjalne wnioski. Jedyny plus jest taki, że z konta VAT można opłacić część należności – i to nie tylko składki ZUS czy podatek VAT.
Pieniądze z konta VAT nadal tylko na wniosek
Obecnie środki z rachunków VAT mogą być wypłacone przedsiębiorcy, jednak ten musi najpierw złożyć fiskusowi specjalny wniosek. Przedsiębiorcy chcieli zmian w tym zakresie (zwłaszcza, że problemy pojawiały się już przed epidemią), ale ostatecznie ich apele nie poskutkowały. Teoretycznie MF zaapelowało do fiskusa o szybsze rozpatrywanie wniosków w trakcie epidemii, jednak w praktyce na niewiele się to zdało. Fiskus zgodnie z prawem ma aż 60 dni na rozpatrzenie wniosku – a dla wielu przedsiębiorców to zdecydowanie zbyt długo, tym bardziej że na ogół urzędnicy wykorzystują niemal w całości przysługujący im czas.
Przedsiębiorcy mogą natomiast środkami z konta VAT opłacić szereg należności. Nie jest to wprawdzie najwygodniejsze rozwiązanie, a często na koncie nadal pozostaje spora, zamrożona kwota, jednak nadal lepsze coś niż nic – i z tego względu warto wykorzystać wszystkie dostępne możliwości.
Konto VAT: co można z niego zapłacić?
Jak zatem można wykorzystać konto VAT i co można z niego zapłacić? Po pierwsze – składki na ubezpieczenia społeczne. Po drugie – podatek VAT należny do urzędu skarbowego, wynikający ze złożonych deklaracji VAT (w tym: podatek VAT od importu towarów).
Obie pozycje są jednak oczywiste i niemal wszyscy przedsiębiorcy doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że w tym przypadku mogą wykorzystać konto VAT; co jeszcze jednak można z niego zapłacić? Warto wiedzieć, że możliwe jest również opłacenie z tych środków PIT-u i CIT-u (zarówno zaliczek jak i kwot wynikających z zeznań rocznych), podatku akcyzowego (i jego przedpłaty), należności celnych czy dodatkowych zobowiązań podatkowych. Oprócz tego z konta VAT można również zapłacić odsetki za zwłokę – zarówno w podatku VAT, jak i CIT, PIT, akcyzowym, należnościach celnych i dodatkowych zobowiązaniach podatkowych. Środki z konta VAT mogą również posłużyć do opłacenia zwrotu kwoty VAT z tytułu korekty faktury przy użyciu komunikatu przelewu. Wszystkie wspomniane należności można opłacać z konta VAT od 1 listopada 2019 r.