Oficjalne wyniki wyborów prezydenckich 2020 to rzecz, na którą zdecydowana większość narodu czeka w wielkich emocjach i już na kilkanaście minut przed godziną 21.00 odpali stacje informacyjne czekając na ostateczny wynik.
No właśnie – i tutaj pojawia się problem. Ostateczny wynik „czego”? Tak naprawdę stacje telewizyjne nie są w stanie opublikować rezultatu wyborów w dniu głosowania. Oficjalne wyniki wyborów prezydenckich 2020 poda nam Państwowa Komisja Wyborcza najwcześniej kilkadziesiąt godzin po zamknięciu lokali wyborczych. Najpewniej – kilka dni po.
Wyniki wyborów prezydenckich po II turze
Trwa druga tura wyborów prezydenckich. W osobnym artykule wyjaśniliśmy kto wygrywa wybory prezydenckie w świetle Konstytucji RP oraz kodeksu wyborczego. Jest to co do zasady proste – ten kandydat, który uzyska większość 50% + 1 głos. Natomiast może zaistnieć kilka nieprzewidzianych okoliczności, takich jak choćby remis w wyborach prezydenckich. Co w przypadku remisu w wyborach prezydenckich? Tłumaczymy to w osobnym artykule.
Wyniki wyborów prezydenckich po II turze poznamy dopiero za kilka dni, jednak oczywiście już dzisiaj o 21.00 będziemy mogli poznać szacunkowe badania przeprowadzone na dużej próbie wyborców, które prawdopodobnie (zwykle się w tej kwestii nie mylą) wskażą nam kto zostanie prezydentem Polski w kadencji 2020-2025.
Wyniki wyborów prezydenckich – czekamy na komunikat PKW
Jak wiadomo, w czasie wyborów prezydenckich trwa tak zwana cisza wyborcza. Jest to konstrukcja powszechnie krytykowana, choć w naszej kulturze politycznej trudno odmówić jej pewnych zalet. Kandydaci nie obrzucają się błotem przynajmniej przez 2 dni poprzedzające koniec głosowania. Cisza wyborcza ustaje wraz z zamknięciem lokali wyborczych i tym samym końcem głosowania. Wtedy też można zacząć ponownie publikować sondaże w mediach i właśnie te wyniki wyborów prezydenckich, które o godzinie 21.00 publikuje telewizja, są niczym innym, jak właśnie sondażami.
Exit poll stanowi jeden z nieodłącznych elementów wyborów w Polsce. Rafał Chabasiński w swoim tekście tłumaczył jak powstają owe „wyniki wyborów prezydenckich”, które jeszcze w dniu głosowania publikują telewizje czy strony internetowe:
Na ile więc wiarygodne są sondaże exit poll? W Polsce od wielu lat przeprowadza je firma Ipsos. To założona w 1975 we Francji firma konsultingowo-badawcza. Specjalizuje się przede wszystkim w obszarze badania zarówno rynków, jak i opinii publicznej. Zleceniodawcami exit poll są telewizje i inne media, nie dowolne organy państwa czy partie polityczne.
Sam sondaż exit poll w swoich założeniach jest stosunkowo prosty. W przypadku wyborów prezydenckich, ankieterzy Ipsosu przeprowadzają badanie przed 500 lokalami wyborczymi. Zadają osobom z nich wychodzących pytania odnośnie tego, jak zagłosowali. Oczywiście, z zachowaniem wszelkiej niezbędnej sondażowej metodologii.
Wyniki wyborów prezydenckich 2020 najwcześniej za kilkadziesiąt godzin
Państwowa Komisja Wyborcza musi podliczyć i podsumować głosy spływające z całego świata, a nawet zagranicy. Oznacza to, że będzie potrzebowała przynajmniej kilkudziesięciu godzin na ogłoszenie ostatecznego wyniku wyborów prezydenckich 2020. Natomiast można się spodziewać, że jeśli różnica w sondażowym wyniku będzie wynosiła powyżej 3-4% na korzyść jednego z kandydatów, nic się już w tej kwestii nie zmieni i prawdopodobnie zostanie on prezydentem. Powiem więcej, gdyby udało się zredukować taką różnicę sondażowni w rzeczywistym wyniku wyborów, na pewno nie zabrakłoby głosów o możliwych fałszerstwach i zbyt radykalnym odbieganiu od wskazań exit poll.