Darmowe leki z programu Ciąża plus rząd zapowiedział prawie dwa lata temu. Można powiedzieć, że prace szły wolno, ale na szczęście skończyły się pozytywnie. Portfele przyszłych matek odetchną z ulgą.
Darmowe leki w ramach programu Ciąża plus będą dostępne od 1 września
Do tej pory kobiety, które w czasie ciąży przyjmowały leki musiały liczyć się ze sporymi wydatkami. Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało, że to się musi zmienić, że państwo powinno pomagać przyszłym matkom. Po wiele miesiącach oczekiwania Ministerstwo Zdrowia opublikowało wykaz 114 refundowanych leków. Znajdziemy w nim leki na cukrzycę, nadciśnienie, podtrzymanie ciąży. Jak poinformowało Ministerstwo na liście znalazły się medykamenty najczęściej przepisywane Polkom w ciąży. Z darmowych leków będzie można skorzystać po stwierdzeniu ciąży przez lekarza posiadającego tytuł specjalisty w zakresie położnictwa i ginekologii, lub będącego w trakcie specjalizacji. Osobami uprawnionymi do stwierdzania ciąży są również położne, zarówno te z podstawowej opieki zdrowotnej, jak i te, które wykonują świadczenia z zakresu opieki ambulatoryjnej w poraniach ginekologiczno-położniczych.
Prawo do darmowych leków przysługuje do 15 dni po planowanej dacie porodu. Receptę będzie wystawiał lekarz lub położna, którzy mają podpisane umowy z NFZ. Jeżeli lekarz nie ma takiej umowy, to receptę będzie mógł wystawić na podstawie zaświadczenia o ciąży, które wystawia osoba stwierdzająca ciążę. Z programu również skorzystają kobiety, które skorzystały z metody in vitro. Leki refundowane na recepcie będą oznaczone symbolem „C”. Jeżeli lekarz nie umieści go na recepcie, to niestety refundacja nie będzie przysługiwać. Co więcej, nawet widoczna ciąża nie będzie okolicznością umożliwiającą dopisanie symbolu „C” do recepty. Dlatego kobiety będą musiały zwrócić uwagę na poprawność wystawienia recepty.
Darmowe leki to tylko jeden z postulatów programu Ciąża plus
Pomysł jest bardzo dobry. Wiele problemów zdrowotnych może nasilić się w czasie ciąży, a cukrzyca ciążowa to popularna przypadłość przyszłych matek. Ostrożne szacunki mówią o tym, że z programu skorzysta około 400 tysięcy kobiet. Państwo wyda na pełną refundację leków około 14 milionów złotych. Niestety w wykazie leków zabrakło potrzebnych do prawidłowego przebiegu ciąży witamin i minerałów. Na liście nie ma nawet kwasu foliowego, co do którego skuteczności nie ma żadnych wątpliwości. Zabrakło również leków na typowe dolegliwości ciężarnych, takie jak zgaga, nudności, wymioty, bóle brzucha i skurcze. Nie ma preparatów zawierających żelazo.
Czekamy teraz na realizację drugiego postulatu programu Ciąża plus – zwiększenia stawki żywieniowej dla matek. Ministerstwo Zdrowia informowało rok temu w uzasadnieniu do projektu ustawy wprowadzającej program, że szpitale nie zapewniają ciężarnym kobietom odpowiedniej diety. Stawka żywieniowa miała wzrosnąć z 14 zl dziennie do 32 zł. Niestety w tym temacie nie wydarzyło się nic więcej niż szumne zapowiedzi.
Tymczasem leki na mukowiscydozę nadal pozostają bez refundacji.