Już od czasu wyborów w Islandii przebąkiwano, że Partia Piratów może odegrać istotną rolę, a może nawet współuczestniczyć w sprawowaniu władzy w tym kraju. Ale mało kto spodziewał się, że zostanie jej powierzona misja stworzenia nowego rządu.
A to było tak. Piraci wprawdzie nie wygrali wyborów w Islandii, ale wcześniejsze próby stworzenia rządu przez inne partie zakończyły się fiaskiem. Konsewarywna światopoglądowo Partii Niepodległości (PN) oraz znajdujący się na drugim biegunie Ruch Lewicowo-Zielony (VG) nie wykazały należytej zdolności koalicyjnej i teraz Partia Piratów albo znajdzie sobie partnera do sprawowania władzy dobrowolnie, albo złupi i zatopi jego okręty kraj czekać mogą nawet ponowne wybory. Przypomnijmy, że Islandia jest w trakcie kryzysu politycznego z gatunku takich, które w Polsce mogłyby często spowodować jedynie wzruszenie ramion – premier kraju okazał się zamieszany w aferę Panama Papers.
Partia Piratów stworzy rząd w Islandii
Wydaje się, że ideologicznie Piratom najbliżej będzie do Zielonych, ale tak naprawdę rząd utworzony na skutek przedterminowych wyborów nie ma miejsca na wybrzydzanie ideologiczne. Dwie dominujące frakcje uzupełnią więc – jeśli wierzyć prognozom – przedstawiciele prawicującej: Jasnej Przyszłości i Przebudowy. Swoją drogą, jak widać nie tylko nazwy polskich partii potrafią być kreatywne.
Piraci w niedawnych wyborach parlamentarnych osiągnęli trzeci wynik wyborczy w kraju, co dało im ex aequo drugą siłę wyborczą w tamtejszym Parlamencie. Poniższa ilustracja pochodzi z serwisu Wikipedia i ilustruje głównych zwycięzców ostatnich wyborów w Islandii:
Jaka będzie polityka Partii Piratów?
Wbrew nazwie, Partia Piratów ma nieco bardziej dojrzałe pomysły niż legalne torrenty i wywłaszczanie twórców z przysługującej im własności intelektualnej. Ruchy pirackie są bardzo aktywne politycznie w krajach Skandynawii. Z polskim projektów politycznych w ostatnich latach w pewnym stopniu przywodziłaby postulaty Demokracji Bezpośredniej czy ruchu Kukiz 15.
Partia Piratów w Islandii walczy o wolność słowa, prawo nieskrępowanego wyrażania opinii, jawność działania administracji państwowej oraz wzrost udziału obywateli w życiu publicznym, m.in. poprzez ścisłe konsultowanie z nimi swoich decyzji za pośrednictwem… sond internetowych. Potencjalne członkostwo w Unii Europejskiej Islandia uzależnia od wyniku referendum po dokładnym wytłumaczeniu narodowi konsekwencji tej decyzji. Partia Piratów nalega również na przyznanie Edwardowi Snowdenowi islandzkiego obywatelstwa.