Klasy 1-3 szkoły podstawowej przechodzą od dzisiaj na nauczanie zdalne. To oznacza, że rząd wreszcie całkowicie zamknął szkoły – chociaż nadal działają żłobki i przedszkola. Zamknięcie placówek edukacyjnych wymusiło na rządzących powrót do wypłacania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Rodzice dzieci do lat. 8 mogą od dzisiaj składać stosowne wnioski.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 9 listopada. Wnioski można składać od dzisiaj
Premier na konferencji, na której ogłaszał nowe obostrzenia, odniósł się również do kwestii dodatkowego zasiłku opiekuńczego w listopadzie. Jak zapowiedział (chociaż bardzo ogólnie) rodzice młodszych dzieci będą mogli starać się o świadczenie na takich samych warunkach jak kilka miesięcy temu. To dla rodziców zdecydowanie dobra informacja – np. w październiku o zasiłek opiekuńczy można było wprawdzie występować, gdy w szkole wykryto ognisko koronawirusa i dyrektor placówki podejmował decyzję o tymczasowym przejściu na naukę zdalną. Problem polegał na tym, że podstawą do wypłaty takiego zasiłku była ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zgodnie z nią rodzicowi przysługuje maksymalnie 60 dni zasiłku opiekuńczego – na cały rok, w dodatku – na wszystkie dzieci.
Jak informuje ZUS, dodatkowy zasiłek opiekuńczy (na podstawie nowego rozporządzenia) obowiązuje od 9 listopada do 29 listopada. Niewykluczone jednak, że ten okres zostanie wydłużony – wszystko zależy od tego, kiedy ponownie zostaną otworzone szkoły (a przynajmniej klasy 1-3 szkoły podstawowej).
Przypomnijmy – kto może ubiegać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 9 listopada i co musi zrobić?
Wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy
O dodatkowy zasiłek opiekuńczy mogą ubiegać się rodzice dzieci do lat 8., z powodu zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły (obecnie możliwy jest ostatni wariant). Co ważne, o zasiłek można ubiegać się także wtedy, gdy żłobek/przedszkole/szkoła wprawdzie są otwarte, ale funkcjonują one w ograniczonym zakresie (np. ze względu na limit dzieci w grupie). Zasiłek przysługuje też wtedy, gdy opieki nad dzieckiem nie może sprawować niania/dzienny opiekun ze względu na COVID-19.
Warto również pamiętać, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 9 listopada na analogicznych zasadach przysługuje też rodzicom dzieci niepełnosprawnych do lat 16 (orzeczenie o niepełnosprawności), do 18 lat (orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności) lub do 24 lat (w przypadku orzeczenia o potrzebie kształcenia socjalnego).
Wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy (a właściwie oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem) należy złożyć u swojego płatnika składek. Należy jednocześnie pamiętać, że o zasiłek opiekuńczy może ubiegać się tylko jedno z rodziców i tylko w sytuacji, gdy na co dzień oboje podejmują aktywność zawodową. Zasiłek nie przysługuje, jeśli jeden z rodziców może zapewnić dziecku opiekę (jest bezrobotny albo np. korzysta z urlopu wychowawczego).