Naukowcy z włoskiego Uniwersytetu w Perugii przeprowadzili badania na temat zachowań psów i kotów oraz różnic gatunkowych. Zajęli się tym tematem, bo coraz więcej psów i kotów żyje pod jednym dachem. Postanowiono więc sprawdzić, jak wyglądają relacje pomiędzy czworonogami. Wnioski? Sierściuchy zazwyczaj się dogadują. Razem jedzą, bawią się i okazują sobie przyjaźń.
Badanie zostało przeprowadzone poprzez wypełnienie 1270 kwestionariuszy przez osoby, które mają zarówno psa jak i kota (lub kilka zwierzaków). Wyniki badania poznaliśmy dzięki PAP.
Psy i koty w stosunkach z ludźmi
Opiekunowie zazwyczaj psy postrzegają jako przyjazne (85 proc. ankietowanych), a koty jako neurotyków. Tylko połowa oceniła koty jako przyjazne.
Wobec innych ludzi (ale znanych zwierzakom) wg opiekunów 96 proc. psów okazuje przyjaźń i zaufanie, podczas gdy 79 proc. kotów. Psy są również bardziej przyjazne do obcych (51 proc.) niż koty (29 proc.)
Czy i jak bawią się psy z kotami?
64 proc. psów i kotów, należących do ankietowanych, bawi się ze sobą. Najczęściej ganiają się. W ten sposób lubi się bawić połowa zwierzaków. Niemal dwie trzecie czworonogów zastawia na kumpla zasadzki. Prawie połowa kotów lubi bawić się psim ogonem. Dwie trzecie psów inicjuje zabawy, podczas gdy tylko jeden na trzy koty dawał się zaprosić do zabawy lub pierwszy do niej zapraszał.
Czy wspólnie mieszkające zwierzaki się lubią?
Co trzeci pies ignoruje kota, podczas gdy prawie połowa kotów ignoruje psa. Całkowicie ignorowało się 18 proc. czworonogów. Tylko 2 proc. psów warczało na kota, a 10 proc. kotów syczało na psa.
Zdarzają się konflikty między zwierzakami w 41 proc. domów. Co czwarty pies został zaatakowany przez kota, a co piąty kot zaatakowany przez psa.
Co trzeci pies i kot pozdrawiają się, dotykając swoich nosów. 60 proc. zwierzaków spało choć raz obok siebie, a 11 proc. robi to systematycznie.
Jedna czwarta czworonogów czeka w pobliżu, aż ich współtowarzysz również skończy jeść. Nie jestem pewna czy to przejaw przyjaźni. Być może pilnują, by kumpel nie dostał dokładki do miski.
Jak psy i koty reagują na przedstawicieli tego samego gatunku?
84 proc. psów było zaprzyjaźnionych z innymi znanymi im psami, a co trzeci z nich chętnie zaprzyjaźniał się nieznanym dotąd psem. Koty są bardziej nieufne, bo jedynie połowa wchodziła w przyjacielskie relacje ze znanymi im kotami, a tylko 10 proc. próbowało zaprzyjaźnić się z kotami dotąd nieznanymi.
Co dodatkowo wykazały badania
Głównym celem zabawy psów jest tworzenie więzi społecznych, a sama zabawa ma charakter towarzyski. Zabawy kotów natomiast miały charakter łowiecki z rozróżnieniem na drapieżnika i ofiarę. Koty źle reagowały jak opiekun je głaskał a podchodził pies.
Naukowcy próbują wytłumaczyć różnice w zachowaniach zwierząt. Najprawdopodobniej wynika to z faktu, że psy wcześniej od kotów stały się towarzyszami ludzi i dla nich czymś naturalnym jest mieszkanie w domu. Jednak koty towarzyszą człowiekowi też długo, bo od 9,5 tys. lat. Istnieje teoria, że natura kotów nie do końca została opanowana i wciąż nie lubią one mieszkać w domu z ludźmi.