U progu wakacji, gdy miliony Polaków zaplanowały już, jak spędzą urlop lub właśnie się nad tym zastanawiają, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, ustami wiceministra Piotra Wawrzyka informuje, że utrzymuje dotychczasowe ostrzeżenie dla podróżujących na poziomie trzecim, z czterech możliwych. Co się pod tym kryje?
MSZ doradza wakacje w kraju
Ostrzeżenie na poziomie trzecim brzmi: nie podróżuj, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. Przekazał je wiceminister Piotr Wawrzyk. MSZ za podróże konieczne uważa wyjazdy w celach zawodowych, pilnych sprawach rodzinnych itd. Wyłącza z tej kategorii cele turystyczne. Funkcjonuje czterostopniowy system ostrzeżeń. W czwartym MSZ odradza wszelkie podróże, w tym w pilnych sprawach rodzinnych.
„Od początku pandemii MSZ zaleca daleko idącą wstrzemięźliwość w organizowaniu wyjazdów zagranicznych. Sytuacja jest dynamiczna i trudna do przewidzenia, zmienna, uzależniona od nagłych wydarzeń” cytuje wiceministra Wawrzyka PAP. MSZ zwraca uwagę na niewydolność systemów opieki zdrowotnej, także tej prywatnej. Z tego powodu turyści mają problem z uzyskaniem niezbędnej pomocy.
„Może się zdarzyć, że nawet osoby objęte ubezpieczeniem zdrowotnym nie będą w stanie wyegzekwować świadczeń od systemu opieki zdrowotnej, który może nagle ulec załamaniu. Dlatego MSZ utrzymuje dotychczasowy poziom ostrzeżenia: nie podróżuj, jeśli nie jest to konieczne” ostrzegł wiceminister.
Na stronie internetowej MSZ, w zakładce Informacje dla podróżujących, można znaleźć aktualne i szczegółowe informacje o sytuacji epidemiologicznej i warunkach wjazdu do poszczególnych państw. Można je też znaleźć na stronie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). „Podejmując decyzję o wyjeździe należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych” czytamy na stronie MSZ.
„Największą gwarancję w zakresie bezpiecznego pobytu i powrotu daje posiadanie zaświadczenia o pełnym zaszczepieniu” przypomniał wiceminister.
Twoja decyzja turysto
Ostrzeżenie MSZ należy traktować jak rekomendację. Ostateczna decyzja czy podróż jest konieczna czy nie, należy do podróżującego. Z opublikowanego badania Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynika, że większość Polaków planuje letni wyjazd. Trzy czwarte nie opuści kraju. Powodów jest kilka. Wiele osób uważa, że tak będzie bezpieczniej. Nie brak też takich, którzy chcą wspomóc polskich hotelarzy.