Czy głośna zmiana przepisów w ruchu drogowym, dotycząca pierwszeństwa pieszych, dotyczy również kierujących rowerem i hulajnogą? Czy również oni powinni ustąpić pierwszeństwa wchodzącym na pasy, także tych wyznaczonych na ścieżkach dla rowerów?
Pierwszeństwo pieszych
Wprowadzone od czerwca 2021 roku zmiany w przepisach o ruchu drogowym zapewniły pieszym bezwzględne pierwszeństwo na pasach. Piesi zyskali nowe uprawnienie oraz obowiązki związane z poruszaniem się w obrębie przejść drogowych. Wiele mówiło się o nakazach nałożonych na kierowców samochodów i właściwie pominięto innych uczestników ruchu. A szkoda, bo ich również te zmiany dotyczą.
Kiedy rowerzysta ustępuje pierwszeństwa wchodzącemu na przejście pieszemu? Zgodnie z nowymi przepisami w takich samych sytuacjach, jak w przypadku kierowców samochodów. Nie ma również znaczenia, czy pasy znajdują się na ulicy czy ścieżce rowerowej.
Przepisy obowiązują również wszystkich innych kierujących pojazdami. Niezależnie od tego czy jedziemy samochodem, rowerem, hulajnogą elektryczną, czy innym urządzeniem transportu drogowego. Jedyny wyjątek stanowią tramwaje. Nie ma również znaczenia czy przejście dla pieszych wyznaczone jest na jezdni, czy ścieżce rowerowej. W każdym z tych miejsc kierowca musi przepuścić pieszego. Warto pamiętać, że nie ma obowiązku oznaczania przejść znakami pionowymi. Do wyznaczenia takich miejsc wystarczą oznaczenia poziome, namalowane na jezdni.
Kiedy rowerzysta ustępuje pierwszeństwa?
Wprowadzone w czerwcu zasady nakładają na kierujących obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pieszemu w momencie, kiedy wchodzi on na przejście dla pieszych. Mówiąc bardziej obrazowo, wykonuje ruch wskazujący na zamiar wejścia na pasy, np. podniesienie nogi. Samo stanie na skraju lub w pobliżu przejścia nie jest wystarczające. Jeśli więc kierujący zobaczy, że stojąca przy pasach osoba ma zamiar wejść na przejście powinien ustąpić mu pierwszeństwa niezależnie od tego, jakim pojazdem kieruje.
Warto zwrócić uwagę również na prędkość. Przepisy nakazują pojazdom zwolnić przed przejściem. Niebezpieczna prędkość dotyczy zarówno rowerów, jak i użytkowników hulajnóg elektrycznych niezależnie od tego czy jest to ścieżka rowerowa, czy ulica. Zachowanie bezpieczeństwa przy przejściu dla pieszych jest obowiązkiem każdego uczestnika ruchu drogowego.